SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Som muž a zobral som si priezvisko manželky. Potom sa začal výsmech

Kolegovia sa im smejú, rodinných príslušníkov to uráža. Aj napriek tomu sa niektorí muži dokážu vzdať svojho priezviska a pri sobáši prijať meno svojej nastávajúcej.

(Zdroj: ilustračné - Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Začalo sa to ako akákoľvek iná svadba. Ženích si zobral tam prítomnú Libušu Stračiakovú za svoju manželku a sľúbil jej, že ju bude milovať v zdraví i chorobe aj v bohatstve i chudobe.

Cítim sa hrdo, že nosím meno po manželke a jej rodine. Bol to pre mňa nezvyk možno dva dni.

Vladimír Stračiak

Potom sa usmial. Veď čoby nie. Ešte sa mu aj oči zarosili. Rozhodol sa totiž vzdať starej identity a prijať priezvisko nastávajúcej. Pod záhradným altánkom sa tak druhého septembra minulého roka stal z Vaniaka Stračiak. Dobrovoľne. Aká úľava.

„Vo svojom vnútri som sa rozhodol už veľmi dávno, s nápadom som teda prišiel ja. Chcel som tým vyjadriť postoj k svojej nenapraviteľnej rodine zo strany matky, otca a nevlastného otca. Manželka o mojich plánoch vedela, no ostatných som postavil pred hotovú vec,“ opisuje Vladimír Stračiak.

Rodina sa hotovej veci začudovala. „Matka aj bratanec tým boli natoľko prekvapení, až sa na mňa pozerali ako do prázdnej peňaženky.“

Veď včera tu tých dvadsať eur ešte bolo. Veď včera si sa ešte volal rovnako ako my. A dnes už nie.

Chcú novú identitu

Prijatím manželkinho priezviska sa muži stávajú tak trochu atrakciou a narážajú na viaceré prekážky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Robia to muži, ktorí sa chcú z určitého dôvodu vzdať svojej doterajšej identity. V tomto prípade sú ochotní riskovať spoločenský tlak, pretože ide o akt v rozpore s platnou spoločenskou normou,“ vysvetľuje etnologička Kamila Koza Beňová.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Dôvodom zmeny priezviska môže byť aj jeho hanlivá podoba. Svoje o tom vie český evanjelický duchovný a publicista Bohuslav Kokotek. Jeho priezvisko však nie je jediné, pri ktorého vyslovení sa ľuďom prinajmenšom zdvihnú kútiky pier. Podľa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra žilo v roku 1998 na Slovensku 35 osôb s priezviskom Buzna, 94 ľudí sa volalo Štetka, 76 osôb Strašifták, štyria mali priezvisko Gamba a až 2542 osôb si za krstným menom písalo Sedlák.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu