SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako Nóri zabránili Nemcom vyrobiť prvú atómovú bombu

Vo februári 1943 prepadli v oblasti Telemark chemickú továreň, z ktorej mala vyjsť nebezpečná zbraň.

Bývalá chemická továreň Vermonk dnes slúži ako technické múzeum. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď plukovník Nórskej kráľovskej armády Leif Tronstad rozdal svojim vojakom samovražedné kapsuly, predniesol: „Nemôžem vám povedať, prečo je táto misia taká dôležitá, ale keby ste v nej uspeli, žila by v spomienkach Nórska celé stáročia.“

Tieto komandá však nevedeli, že predošlé pokusy britských vojakov o rovnakú misiu boli totálnym fiaskom. Oba klzáky, ktoré viezli nasadených mužov, spadli cestou na miesto určenia.

Tých, čo prežili, nemeckí vojaci rýchlo zajali, mučili a popravili. Keby chytili podobným štýlom aj Nórov, mohli očakávať, že ich stihne rovnaký osud ako ich britských predchodcov – preto dostali samovražedné tabletky.

Operácia Gunnerside

Práve 28. február je dňom 75. výročia operácie Gunnerside, a hoci to ešte nie je storočnica, spomienka na túto úspešnú nórsku misiu je stále silná v Nórsku aj v zahraničí. Zimnú sabotáž v chemickej továrni Vemork v oblasti Telemark Nemcami okupovaného Nórska, jednu z najdramatickejších a najdôležitejších vojenských misií druhej svetovej vojny, pripomínajú filmy, knihy aj televízny miniseriál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spomalila nemeckých jadrových vedcov o celé mesiace a umožnila Spojeným štátom predbehnúť ich v snahe vyrobiť prvú atómovú bombu.

Hoci ľudia si spájajú snahy USA vyrobiť atómovú bombu s Japonskom a vojnou v Tichomorí, Projekt Manhattan – americký program na výrobu tejto bomby – sa vlastne začal ako reakcia na podozrenie Spojeneckých síl, že Nemci sa aktívne venujú vývoju takejto zbrane.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

No boje v Európe sa skončili prv, než jedna či druhá strana držali v rukách funkčnú atómovú bombu. V skutočnosti sa skúška na Trinity – prvé skúšobné odpálenie atómovej bomby Amerikou – odohrala 7. mája 1945, čiže presne v deň kapitulácie Nemecka.

Takže americká atómová bomba prišla o pár týždňov neskôr, než aby ju mohli použiť proti Nemecku. Keby si však Nemci boli vyvinuli vlastnú bombu len o pár mesiacov rýchlejšie, výsledok vojny v Európe mohol byť celkom odlišný. Mesiace meškania spôsobené sabotážou Nórov v chemičke Vemork možno zabránili víťazstvu Nemecka.

Stálo to na ťažkej vode

Plukovník Tronstad, predvojnový profesor chémie, mohol povedať svojim mužom, že chemický závod Vemork vyrába „ťažkú vodu“ – dôležitú prísadu pre zbrojársky výskum Nemcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem tohto faktu nevedeli nórske jednotky nič o atómových bombách alebo o tom, ako sa ťažká voda využíva. Ani dnes, keď má väčšina ľudí aspoň základné znalosti o atómových bombách a vie, že zdrojom ich ohromnej energie je štiepenie atómov, má iba málokto predstavu, čo vlastne ťažká voda je alebo akú hrá úlohu v štiepení týchto atómov.

Ešte menej ľudí vie, prečo ju nemeckí atómoví výskumníci potrebovali, zatiaľ čo americkí nie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


4 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


2 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu