SME

Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: Hra o tróny má českú konkurenciu a koho sa boja pôrodníci

Ako vznikala počítačová hra Kingdom Come: Deliverance alebo rozhovor so sociologičkou, ktorá skúmala kultúru v pôrodniciach. Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Kingdom Come: DeliveranceKingdom Come: Deliverance (Zdroj: Warhorse Studios )

Ako vznikala najúspešnejšia česká počítačová hra

Prečítajte si tiež: Česká hra je kópiou stredoveku. Bola drahšia než akýkoľvek film Čítajte 

Ocitnete sa v roku 1403 v čase výbojov Žigmunda Luxemburského a českého kráľa Václava IV., keď sa ľudia namiesto dobrý deň zdravili boh žehnaj a namiesto moderných bytoviek boli len staré drevené domy so slamenými strechami. Aby počítačová hra Kingdom Come: Deliverance pôsobila dôveryhodne, vývojári v hre vysadili viac ako pol druha milióna stromov, vymodelovali šestnásť štvorcových kilometrov oblasti Posázavia a detailne zrekonštruovali Sázavský kláštor.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie však hocijako, Warhorse Studios malo v tíme vlastnú historičku. Navštevovala archívy, knižnice aj pamiatkové ústavy a keď si nevedela poradiť sama, oslovila viacerých expertov alebo amatérskych nadšencov, ktorí vydávajú vlastné časopisy. Oplatilo sa, Kingdom Come: Deliverance si na seba zarobila už počas prvého týždňa.

Prečo prešli pôrody z rúk žien do rúk mužov

Prečítajte si tiež: Sociologička: Najhoršie rodia vysokoškoláčky a najlepšie Rómky Čítajte 

Prišli rovno na pôrod, porodili ako nič a zase odišli. Tak videli zdravotníci v dvoch menších českých pôrodniciach rómske ženy. Vzdelaných žien z mesta sa naopak obávali. Priznali to počas výskumu, ktorý v ich nemocniciach robila kultúrna antropologička a sociologička Ema Hrešanová.

Zaujímala sa aj o to, ako sa pôrody, ktoré boli historicky výhradne ženskou záležitosťou, presunuli do rúk mužov a z domovov do pôrodníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Reportáž z utečeneckého tábora v Libanone

Prečítajte si tiež: Utečenci, ktorí sa nemajú kam vrátiť. Ako žijú Palestínčania v Libanone Čítajte 

Burdž Baradžní nie je obyčajný utečenecký tábor. Nemusíte tu prejsť cez kontrolné stanovište a nejde ani o komplex unimobuniek, v ktorých by ľudia žili. Desať minút cesty od luxusných hotelov, reštaurácií a jácht v centre Bejrútu žije v jednej štvrti asi 19-tisíc ľudí, prevažne Palestínčanov.

Hoci sem väčšina z nich prišla ešte v roku 1948 po konflikte s Izraelom alebo sa tu narodili, dodnes sú považovaní za utečencov. Problém je, že sa nemajú kam vrátiť. Aspoň niektorí.

V Burdž Baradžní žije aj deviatačka Bajan Dawúdová. „Len cesta do školy je dosť nebezpečná. No ja sa nebojím, je to lepšie ako doma,“ hovorí. A keď hovorí doma, myslí Sýriu, z ktorej prednedávnom kvôli vojne utiekla.

Kto by mal vyhrať Oscara

Prečítajte si tiež: Redaktori SME obhajujú oscarových kandidátov. Každý by volil iného Čítajte 

Redaktori SME už videli všetky filmy, ktoré tento rok súťažia o Oscara. Jeden film rozpráva o našom povolaní, v inom sme zas našli v policajnej uniforme hrdinu, ktorý pripomína nášho obľúbeného kolegu. Vzácny ročník. Všetkých deväť filmov na nominačnom zozname sa nám páčilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Zahrali sme sa teda na advokátov a pokúsili sme sa ich obhájiť. Každý film, ktorý má šancu vyhrať v noci z nedele na pondelok Oscara, má podporu iného redaktora. Aké sú teda naše argumenty?

Stručné dejiny módy pre budúce mamy

Prečítajte si tiež: Bruchá zatajovali aj skrývali v korzetoch. Aká je história tehotenského oblečenia? Čítajte 

Nastávajúce mamičky dnes považujú za samozrejmosť, že je na trhu dostatok možností na výber, keď hľadajú vhodný tehotenský odev.

Či už je to oblečenie na bežné nosenie, elegantné šaty, úbory na cvičenie alebo nočné košele, mnohé kúsky sa niekedy doslova prispôsobujú tomu, ako tehotné ženy týždeň za týždňom rastú a zároveň sú aj moderné, vkusné a praktické.

No kým si tieto vymoženosti mohli ženy dovoliť, tehotenské oblečenie prešlo stáročiami vývoja a zmien.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?