SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

V kine sa im smiali, ale ženy ich milovali. Natočili prvý a jediný slovenský western

Pred päťdesiatimi rokmi si nadšení tínedžeri z okolia Hlohovca vyrobili kostýmy, rekvizity a nakrútili vlastnú kovbojku.

Záber z natáčania. Mladý indián Čierny orol a Chris sa spoja, aby porazili banditov. (Zdroj: Pavol Remiaš)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odkedy videl Poklad na Striebornom jazere, bol fanúšikom westernu. Všetky filmy a knihy, čo prišli potom, doslova hltal. No musel to robiť potajme. A to bolo dobrodružstvo samo osebe.

Malý Pavol Remiaš totiž pochádza z rodiny Svedkov Jehovových, a tak sa musel skrývať pod perinu a svietiť si baterkou, keďže dobrodružné romány mal zakázané.

Celé detstvo počúval, že jehovisti sa radšej nechajú zatvoriť, ako by mali vziať do ruky zbraň.

Bitky sme sa museli najskôr naučiť a potom ich nahrať, hoci sme boli ešte chlapcami.

Pavol Remiaš, režisér

Nemohol ísť ani na základnú vojenskú službu, a tak sa začal venovať fotografii. Z peňazí, ktoré si zarobil cvakaním detí pod vianočným stromčekom alebo rodinných osláv si kúpil svoju prvú kameru. Kamarát mu ju predal za štyristo korún, lebo s ňou vraj nevedel narábať a ani ho to nebavilo. Skusmo sa teda s kamarátmi vybrali natočiť trojminútovú grotesku.

„Zapáčilo sa nám to natoľko, že sme chceli natočiť aj vlastnú indiánku. Počas letných prázdnin sme sa do toho pustili,“ spomína dnes 68-ročný fotograf Pavol Remiaš.

Tak vznikol prvý a jediný slovenský western Vražedný prach. Trvá viac ako hodinu, je nemý a dostal aj anglický názov Deadly Dust, pretože tvorcovia ním chceli preraziť v zahraničí. Svetovú slávu však dosiahol len v okolí Hlohovca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No jeho najväčšou kvalitou je, že sa celý zachoval.

Základná úloha

Pred päťdesiatjeden rokmi však bolo podstatné niečo iné: nájsť vhodné miesto a vymyslieť scenár. Lokalita bola jasná takmer okamžite. Pavol totiž v Šumperských jarkoch neďaleko Hlohovca odfotil pastiera, ktorý vyzeral ako kovboj a ktosi povedal, že by sa tam nakrúcali parádne westerny.

Príbeh vznikal o niečo zložitejšie. Najskôr spoločne vymysleli základnú ideu, do veľkej miery inšpirovanú prvým dielom Winnetoua. Námet mali v šuflíku od začiatku roka 1967, no museli počkať, kým sa stromy dostatočne rozzelenajú a scéna bude vhodná.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu