SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Vakcínu na Alzheimerovu chorobu vyvíjajú na Slovensku

Stovky testov liekov na obávané ochorenie zlyhali, no vedci hľadajú ďalej. Nádejou je imunoterapia aj génová terapia.

(Zdroj: ilustračné Fotolia)

Keď sa po desiatich rokoch vrátil zo špičkového tímu v Laboratóriu molekulovej biológie v Cambridgei na Slovensko, slovenskí klinickí odborníci ho presviedčali, že Alzheimerova choroba je u nás veľmi zriedkavá a takmer vôbec sa nevyskytuje.

Profesor Michal Novák, ktorý v Británii dospel k prelomovému objavu úlohy „pokazených“ tau proteínov pri Alzheimerovej chorobe, tomu neuveril. Vďaka nemu máme na Slovensku celú sieť inštitúcií, ktoré sa venujú Alzheimerovej chorobe.

Prečítajte si tiež: Stigma, o ktorej sa nehovorí a ktorá človeka pripraví o dôstojnosť Čítajte 

Inicioval vznik Centra Memory, Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a založil aj Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied, ktorý sa venuje výskumu Alzheimerovej choroby. Slovensko patrí medzi priekopníkov výskumu v tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Od toho okamihu sa náš pohľad výrazne zmenil a dnes odhadujeme, že počet pacientov s demenciou sa u nás pohybuje okolo sedemdesiattisíc. K tomu treba pripočítať rovnaké množstvo zatiaľ nediagnostikovaných pacientov,“ vysvetľuje profesor neurológie Michal Novák.

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Prichádza pri nej k nenávratnému poškodeniu mozgových buniek a spojení medzi nimi. Najprv bývajú postihnuté časti, kde sídli pamäť a intelekt, neskôr môže ochorenie zasiahnuť motorické centrum.

Každá štvrtá je mylná

Pri klasickej diagnostike je približne každá štvrtá diagnóza podľa Nováka mylná. Pri využití biomarkerov je presnosť 90-percentná. Definitívne však Alzheimerovu chorobu možno potvrdiť až po smrti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu