SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Trénerka pamäti: Nepresviedčajte človeka s alzheimerom, že sa mýli

Mnohí pacienti s Alzheimerovou chorobou pomoc odmietajú, napriek tomu, že už bežný život bez pomoci okolia nezvládajú, hovorí odborníčka.

Mária Čunderlíková je riaditeľkou Centra Memory, ktoré poskytuje služby ľuďom s poruchami pamäti a Alzheimerovou chorobou. Je tiež liečebnou pedagogičkou s dlhoročnými skúsenosťami v práci s ľuďmi s demenciou a trénerkou pamäti. Okrem toho je garantkou vzdelávacích programov pre pracovníkov v sociálnych službách a v zdravotníctve s problematikou demencií. Je podpredsedníčkou Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a autorkou edukačných materiálov pre opatrovateľov. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste sa cítili, keby ste zrazu stáli uprostred ulice a nevedeli by ste, kde ste? A teraz si predstavte si, že do takýchto stavov sa dostávate niekoľkokrát denne alebo niekoľkokrát za týždeň. „Kedy som to ja a kedy to nie som ja?“ To sú situácie, ktoré človeka s Alzheimerovou chorobou neustále zneisťujú. Riaditeľka Centra Memory, liečebná pedagogička a trénerka pamäti MÁRIA ČUNDERLÍKOVÁ hovorí, že chorí sú denne konfrontovaní so svojou neschopnosťou, keď nevedia vypísať šek alebo sa vrátia niekoľkokrát od bankomatu, pretože zabudli, prečo k nemu prišli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätáte si ešte na prvého pacienta, prvé stretnutie v Centre Memory?

Áno, bol to pán František, ktorý k nám prišiel na jar v roku 2003 a povedal: „Keďže sa voláte Memory, viete čo to znamená? To znamená pamäť. A s pamäťou máme problém my, seniori. Čo keby ste začali pre nás niečo robiť?“ V tom čase bol zdravý.

Bolo to v začiatkoch, ešte sme len prerábali budovu, stavali sme priečky. Samotné fungovanie sa malo začať trochu neskôr. On ma však posúril. Povedal: „Privediem ľudí a vy sa pripravte!“ Bol teda iniciátorom tréningov pamäti a ich prvým účastníkom. Spolu s ním prišiel aj jeho švagor Július a ďalší záujemcovia. Pán František bol múdry človek, mal veľmi rád ľudí. Organizoval pre kolegov z tréningu výlety do prírody, hrali spolu divadlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kedy ste si všimli, že niečo nie je v poriadku?

Asi po piatich rokoch prišiel zlom. František sa začal strániť ľudí, viac sa zdržiaval doma, čo uňho nebolo zvykom. Dcéra a syn mu museli čoraz viac pomáhať. Prestal si nakupovať a variť, zabúdal chodiť do jedálne, kde mal zabezpečené obedy. Istý čas sa mu darilo skrývať zábudlivosť, no po vyšetrení nastúpil do denného pobytu v centre a po dvoch rokoch aj do pobytového sociálneho zariadenia. Pred tromi rokmi zomrel, ale dodnes na neho spomíname s veľkou úctou.

Prečítajte si tiež: Stigma, o ktorej sa nehovorí a ktorá človeka pripraví o dôstojnosť Čítajte 

Predpokladám, že to je ojedinelý prípad, keď ľudia prídu skôr, než majú nejaký problém. Je to tak?

Tým, že v Centre Memory organizujeme skupinové tréningy pamäti pre zdravých ľudí, zachytíme aj tých, ktorí by sa možno dostali k lekárovi neskoro. Cvičenia stimulujú kognitívne funkcie človeka a vďaka tomu je možné oddialiť prejavy choroby. Vždy sa počas roka objavia u jedného – dvoch účastníkov vážnejšie problémy s pamäťou. Môžeme im tak pomôcť v začiatku ochorenia.

Chodia k vám ľudia z vlastnej iniciatívy, alebo ich niekto nahovorí?

Väčšinou prichádzajú iba s úmyslom, že si chcú trénovať pamäť, a potom do toho vstupuje aj sociálny aspekt. Starším ľuďom sa ťažko hľadajú priatelia. Tu je priestor na zoznámenie sa, chodia spolu na výlety, napríklad do Tatier, na výstavy do galérie, na spoločenské podujatia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokonca zistia, že sú spolužiaci, že chodili na rovnakú školu alebo do tej istej triedy, stretnú sa tu aj ľudia z pracoviska. V jednej skupine máme tri dámy z jednej triedy zo strednej školy, dodnes k nám chodia. Niektorí účastníci však prídu aj na odporučenie praktického lekára alebo psychiatra.

V akom štádiu choroby ľudia prídu, ak ich nezachytíte na kognitívnych tréningoch? Skôr v pokročilom štádiu alebo už pri prvých príznakoch?

Ochorenie sa nedá vyliečiť, ale ak sa spojí farmakologická liečba a kognitívny tréning, je predpoklad, že pacient prežije kvalitnejší život.

Niektorí prichádzajú pri prvých príznakoch, sú vystrašení. Odporúčame im skupinové cvičenia prispôsobené ich schopnostiam. Sú zamerané okrem pamäti aj na kreatívne schopnosti. Ak niekomu nevyhovuje skupina, môže navštevovať individuálny tréning. Žiaľ, prichádzajú aj ľudia v štádiu rozvinutej demencie.

Vieme, že ochorenie sa nedá vyliečiť, ale ak sa spojí farmakologická a nefarmakologická liečba v podobe kognitívneho tréningu, je predpoklad, že pacient prežije kvalitnejší život.

Prídu pacienti alebo ich príbuzní neskôr aj preto, že si myslia, že také príznaky sú v staršom veku bežné?

Áno, stále sa stretávame s názorom, že poruchy pamäti sú prirodzený sprievodný prejav staroby, a preto ľudia nehľadajú pomoc vtedy, keď sa problémy objavia. Mnohým sa však uľaví, keď sa dozvedia príčinu a diagnózu. Dohodnú sa s rodinou na pomoci, zabezpečia opatrovateľku do domácnosti a hľadajú informácie, ktoré im pomôžu v starostlivosti o príbuzného.

V čom robia opatrovatelia najčastejšie chybu?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Warren Buffett má so záchranou bánk pomerne bohaté skúsenosti.

Legendárny investor Warren Buffett v minulosti ukázal, že banky dokáže vytiahnuť z existenčných problémov.


8 h
Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Proces bude pokračovať v máji. Sudca o svedkoch ešte nerozhodol.


3 h
Zuzana Kepplová.

Táto kampaň bude pripomínať nedeľný obed v bežnej domácnosti.


6 h
Víťazný projekt výtvarno-architektonickej súťaže na pamätník autorskej trojice Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček.

Na pozemku bude naklonená záhrada.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu