SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Vianoce za boľševika: starého Ježiška nahradil dedo Mráz

Pamätáte si ešte ako vyzerali Vianoce pred tridsiatimi či štyridsiatimi rokmi?

Príchod deda Mráza v roku 1952. (Zdroj: TASR)

„Vianoce sa slávili, ale nikto nevysvetlil, že prečo. O ich náboženskom pôvode sa nehovorilo, vtedajšia vládna moc ich prezentovala ako staré pohanské zvyky,“ hovorí o vianočných sviatkoch v ére socializmu Jaroslav Major, český novinár a autor knihy Retro Vianoce 50. až 80. roky.

Odkiaľ ste čerpali informácie do knihy?

Vychádzal som z toho, čo som sám prežil, zo spomienok mojich známych i starších ľudí a konfrontoval som to s atmosférou v dobových médiách. Strávil som hodiny v archíve Národného múzea nad článkami z novín a časopisov a poviem vám, že najhoršie bolo obdobie na začiatku 50. rokov.

Prečítajte si tiež: Krehká krása z Kysúc vyzdobila na Vianoce svet Čítajte 

Prečo?

Čo sa týka Vianoc, vianočných osláv, zvykov a rituálov, tie sa veľmi nemenili. Vianoce trávime väčšinou v kruhu rodiny, tam sa boľševikovi nepodarilo výrazne preniknúť. Ale v päťdesiatych rokoch tu bola výrazná snaha Vianoce úplne vymazať. Na Slovensku a na Morave komunisti zrejme narazili, lebo tieto kraje boli konzervatívnejšie. Pamätný bol vianočný prejav druhého robotníckeho prezidenta Antonína Zápotockého, ktorý dokonca po roku 1989 vyšiel aj na cédečku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo v ňom odznelo?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu