SME

Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: Prečo si Slováci siahajú na život aj prehliadka storočnej továrne

Reportáž z továrne na macesy aj rozhovor s britským psychológom o zlyhaniach, ktoré nás robia silnejšími. Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

Prečo si slovenskí muži berú život

Prečítajte si tiež: Neplačú, rovno to skončia. Na Slovensku pribúda samovrážd mužov Čítajte 

V decembri 2014 dokonal samovraždu sedemdesiattriročný Ladislav. Podobne sa o pol roka neskôr rozhodol ukončiť svoj život aj osemdesiatšesťročný dôchodca. Obaja v bratislavskom Ružinove, obaja na Sklenárovej ulici. Bývali len pár metrov od seba, v panelákoch naproti. Jeden sám, druhý s manželkou.

Ťažko však medzi nimi hľadať spoločné znaky, asi len, že boli muži. Celosvetovo je totiž u mužov dvojnásobne vyššia miera samovražednosti ako u žien, na Slovensku ešte viac.

Skryť Vypnúť reklamu

U nás je tento pomer trojnásobne väčší, teda 6:1. Prečo je to tak? Čo sa deje so slovenskými mužmi, zisťoval Mário Šmýkal.

Takto sa vyrába maces

Prečítajte si tiež: Z macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov Čítajte 

Keď Židia utekali z Egypta, nemohli čakať, kým chlieb vykvasí. Na dlhej púti do zasľúbenej zeme potrebovali niečo sýte, čo vedeli rýchlo pripraviť. Nekvasené plátky z múky a vody tieto predstavy spĺňali. Tak vznikol maces.

Už vyše sto rokov ho vyrábajú v továrni v Zlatých Moravciach. Zakladal ju miestny Žid Maximilán Bertalan Kalmár ako Prvú československú ortodoxnú pekáreň na macesy s automatickou pecou. Písomné záznamy sú z dvadsiatych rokov minulého storočia, no podľa svedectiev pamätníkov fungovala už predtým. Kolesá sú dodnes pôvodné, elektromotor aj remene sú už novšie.

Ako samotná pochúťka prichádza na svet, čo je a čo nie je košer, sleduje v reportáži Ela Rybárová.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo hovorí o ľudských zlyhaniach psychológ

Prečítajte si tiež: Psychológ: To najlepšie, čo môžeme v nešťastí spraviť, je zažiť to znovu Čítajte 

Niekedy sú veci otázkou náhody, niekedy šťastia. Niekedy len musíme prijať zodpovednosť, niekedy si musíme pamätať, že môžeme spraviť čokoľvek a nestane sa to, ako chceme.

Vyhýbať sa zlému nie je cesta, pretože keď potom príde, udrie poriadne, vysvetľuje v rozhovore Matúša Beňa profesor Nigel Holt, ktorý učí psychológiu na Univerzite v Aberystwyth. Tvrdí, že ak chceme v niečom uspieť, musíme aj zlyhať.


Ako vznikla legendárna vianočná pesnička

Prečítajte si tiež: Myslite naňho, keď budú hrať jeho vianočnú. Chris Rea to teraz potrebuje Čítajte 

Keď budete v rádiu počuť pesničku Driving Home For Christmas a budete prepadať jej hypnotickej sile, myslite na Chrisa Reu, ktorý ju zložil. Vianoce bude mať ťažké.

Koncom minulého týždňa skolaboval priamo na pódiu, keď koncertoval v Oxforde. Svoje najbližšie vystúpenie musel odvolať.

Skryť Vypnúť reklamu

Treba všetko nechať tak, aspoň na dva týždne - na to práve myslel, keď pesničku Driving Home For Christmas zložil. Ale pozor, vôbec ju neplánoval zverejniť. Pretože v tej chvíli si práve myslel, že jeho hudobná kariéra je načisto na konci. Čo vtedy prežíval a ako napokon vznikla legendárna nahrávka, opisuje Kristína Kúdelová.

Príbeh geniálneho športového podfuku

Prečítajte si tiež: Každý ho miloval. Slávny podvodník oklamal aj legendy Čítajte 

Jeho život mal v sebe niečo z darebáckeho šarmu jedného z najživších miest sveta. Carlos Henrique Raposo známy ako Kaiser žil v Riu de Janeiro naplno.

V čase najväčšej slávy bol všetkým - od gigola, po plánovača osláv až po prisluhovača miestnej mafie.

Miesto má však aj vo futbalovej histórii. Spolu s Alim Diom bol totiž najslávnejším futbalovým podvodníkom všetkých čias.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?