SME

Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Róbert Bezák (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)
Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Možno je to taká diagnóza spoločnosti, že je schopná si kohokoľvek zvoliť. Som z toho smutný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vypočujte si celý rozhovor

Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | RSS | SoundCloud | TuneIn

Ak chce človek vyvolať akúkoľvek zmenu vo svojom prostredí alebo aj v širšom svete, asi najprv musí meniť seba. Zmenili ste sa za tých posledných päť rokov? Ak áno, čo ste v sebe museli zmeniť vy?

"Zmeniť bolo treba asi všetko. Študoval som preto, aby som mohol byť kňazom. Vytvorila sa vo mne línia môjho života a prostredia, v ktorom som pôsobil, aj ľudí ktorých som poznal. V jednej chvíli sa to všetko zosypalo a ocitol som sa na periférii. Stále som však mal záujem pokračovať v diele, ktoré som začal ako študent, ale zostal som vo vzduchoprázdne, čo pre človeka nie je priestor na existenciu, veď nevieme lietať.

Prvé mesiace a možno aj roky boli totálnym vstupom do čierneho priestoru. Zažil som až depresiu v tom zmysle, že som nevedel, akým smerom pôjdem ďalej a čo budem robiť. Ak človek zažije niečo podobné a má 25 až 30 rokov, tak si povie, môžem začať niečo nové. Ja som mal 52 rokov a v tom veku by muž mal čosi ponúknuť, lebo čas ide rýchlo.

Aj niektorí ľudia z môjho života odišli, lebo sa báli. Zostali tí najcennejší. Mal som skôr problém sám so sebou: hovoril som si, že som ponúkol všetko a nevytváral som si zázemie, či už rodinné, psychologické, alebo ekonomické. Zrazu som zbadal, že nemám nič, ale povedal som si, že skúsim ísť ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dostal som ponuky od blízkych, že by som mohol robiť niečo ako mentoring, lebo mám niečo naštudované z filozofie a etiky. Aj som si to skúsil, ale zistil som, že to nie je môj priestor. Bol som radšej s ľuďmi, s ktorými si môžem vytvoriť vzťah a pracovať na ňom dennodenne. Tak som sa dal na učenie a stal som sa na staré kolená pomaly už šesťdesiatnika učiteľom na gymnáziu."

Vaša kniha pôsobí vyrovnaným dojmom. Ako by ste niekam došli a kniha Zamyslenia zachytila aj vašu päťročnú cestu. Vnímali ste takýmto spôsobom proces písania alebo sa to len takto podarilo?

Kniha Róberta Bezáka v denníku SME

"Som rád, ak kniha vytvára tento dojem. Pred piatimi rokmi som mal určitú víziu a v mojom postavení trnavského arcibiskupa bolo možné tú víziu realizovať. Mal som na to ľudí, ktorí by boli pomohli, aj financie, ktoré boli potrebné. A potom zrazu nebolo nič. Asi treba, aby si to človek vyskúšal na vlastnej koži. Aj keď si nemyslím, že ľudia by sa mali masochisticky pokúšať, aby im bolo zle, pre to, aby skúsili, čo všetko zvládnu. Toto priniesol život sám.

Kedysi som čítal, že najslobodnejší je človek, ktorý si v živote si vystačí s málom, tak túto slobodu som naozaj vyskúšal. Uvedomil som si, že to, čo by som potreboval, je vnútorný pokoj a určité osobné zázemie. Dokázať si, že aj na tom malom priestore dokážem žiť so svojimi myšlienkami a usporiadať si ich. Bol by som rád, keby z toho prežívaného tak trocha zažiaril môj pokoj. Neponúkam veľké myšlienky. Ale mnoho ľudí žije taký svoj jednoduchý život a musím priznať po vlastných skúsenostiach, že sa vôbec nežije ľahko."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Z Matúša je Matia: Nechcela som, aby sa to moji rodičia dozvedeli od iných Čítajte 

Aj keď niektorí ľudia odišli z vášho života, mnohí majú potrebu byť s vami v kontakte. Chcú počúvať a čítať vaše myšlienky, bez ohľadu na to, či ste arcibiskup, alebo človek Róbert Bezák. Ako si v sebe ukladáte toto poznanie?

"Je to také zásadné poznačenie v mojom živote. Keď som bol v úrade, mal som ten mandát a cítil som, že toto sa odo mňa očakáva. Lebo kto, ak nie ten, kto zastupuje cirkevné spoločenstvo, sa má prihovárať ľuďom? Ale tým, že sa to všetko stratilo, sám v sebe nenachádzam vždy chuť byť akýmsi hlásateľom pravdy a spravodlivosti. Ani nie som tou osobou, ktorá by mala hovoriť: vidíte, čo som dokázal.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je členkou Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid.

Otec vynadal Hlinkovi, syn pomohol zbaviť svet nacistického netvora

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?


26. máj
Trojica Púčik, Tunega a Tesár dostala ocenenie 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom.

Ak majú byť ocenení ľudácki aktivisti, vrátim svoje vyznamenanie, hovorí Fedor Gál

Vyznamenaní Tunega a Púčik obhajovali vojnový režim a kolaborovali.


18. máj
Hodina sokoliarstva na Základnej škole Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach.

Siedmak udrží na ruke už aj orla. V Štiavnických Baniach sa v škole učia to, čo nikde na svete

Šiestaci si navliekajú sokoliarske rukavice a dravce im sadajú na ruky.


20. apr
Utečenci z Nemecka v roku 1936.

Keď Thomas Mann utekal pred Hitlerom, pomohlo Československo

Utečenci pred Hitlerom mali podobné problémy ako dnes pred Putinom.


1. apr
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu