SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

O čo naozaj ide Georgeovi Sorosovi

Mýty, fikcia a fakty. Čo sa všetko spája so známym finančníkom.

George Soros. (Zdroj: Archív SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor:Michal Lehuta / Trend

Len zriedkakedy dostáva finančník či filantrop od bežných ľudí toľko pozornosti ako George Soros. Teda toľko povrchnej pozornosti.

O azda najčastejšom objekte konšpiračných teórií maďarsko-židovského pôvodu sa napísalo už takmer všetko: od toho, že spolupracoval s nacistami, cez to, že platil nedávne slovenské protikorupčné pochody, až po to, že je mimozemšťan – reptilián tajne ovládajúci svet.

Podobne ako v marci zosnulý David Rockefeller je G. Soros v alternatívnych médiách stelesnením obrazu krvilačného starca poťahujúceho za nitky globálneho diania vždy v neprospech obyčajných občanov.

Pritom ľudia, ktorí o ňom tieto názory zastávajú či ich šíria, o ňom vedia holé minimum. Keby sa myšlienkami G. Sorosa zaoberali bližšie, vo veľa ohľadoch by s ním súhlasili.

Čo je to otvorená spoločnosť

Napríklad jeho hlavný ideologický zápal: takzvaná otvorenú spoločnosť, po ktorej sú pomenované Sorosove nadácie po celom svete. Tento termín prebral od rakúskeho filozofa Karla Poppera, ktorého finančník osobne spoznal počas štúdií v Londýne. K. Popper videl hlavných nepriateľov otvorenej spoločnosti vo fašizme a v komunizme.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu