SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Prestal chodiť, no neprestal myslieť. Eštebákov a komunistov rozobral tínedžer

Timo Práznovský bol v tíme, čo si zo súťaže československých dejín odniesol dosiaľ najlepšie slovenské umiestnenie. Sníva, že napíše knihu.

Viac než dvadsiate storočie Tima baví stredovek. Gymnázium Janka Matúšku v Galante, ktoré reprezentuje, má zo slovenských škôl v medzinárodnej dejepisnej súťaži najlepšie výsledky. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď bol Timotej Práznovský malý, často padal. Rodičia s ním šli najprv k ortopédovi, potom k neurológovi, no spočiatku nik nevedel zistiť, čo mu je. Až v pätnástich rokoch určili genetickými testmi, že má spinálnu muskulárnu atrofiu.

Pri tejto chorobe postupne ochabujú svaly a pri niektorých jej typoch deti aj veľmi skoro zomierajú. Timotej, ktorého všetci naokolo volajú Timo, má tretí typ choroby, pri ktorom nie je dĺžka života skrátená, no ochabujú mu horné svaly na nohách a trochu aj na rukách.

To, ako sa dostal na vozíček, si takmer nevšimol. „Prichádzalo to postupne, prestával som chodiť, nejako som si to ani veľmi neuvedomoval, a zrazu som bol na vozíku,“ rozpráva.

Viac ako vedia profesori

„V ôsmom ročníku som v polovici cesty do školy musel oddychovať a v deviatom ročníku ma už do školy museli voziť. Najprv som prešiel po dome aspoň na WC, no potom som už ani to nemohol,“ opisuje pomalú zmenu.

Doma zostal otec, ktorý sa oňho stará a každý deň ho vozí pätnásť kilometrov z Paty do Gymnázia Janka Matúšku v Galante. V škole má triedu na prízemí, takže s pohybom po budove nemá väčší problém. Až na to, že nemohol chodiť na informatiku, lebo počítačová miestnosť je na poschodí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Keď ma spolužiaci zbadali prvýkrát, boli trochu prekvapení, ale snažili sa mi pomáhať. Priniesli a odniesli mi obed, raz ma dokonca vyniesli na poschodie. No potom z toho bol problém, lebo prenášať vozík je nebezpečné.“

Problém s vozíkom nastal aj pred dvoma rokmi, keď Timo nevedel nastúpiť do auta s ostatnými spolužiakmi, s ktorými mali odcestovať na unikátnu medzinárodnú dejepisnú súťaž v Chebe.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Tí študenti stredných škôl na Slovensku a v Česku, ktorí v nej skončia v prvej desiatke, vedia o československých dejinách viac než vysokoškoláci a nezriedka viac než niektorí profesori histórie.

Pre Tima museli narýchlo hľadať iné riešenie. Nakoniec ho odviezol otec, a hoci nevyhrali, atmosféra podujatia, kde vo finále otázky číta aj slovenský prezident Andrej Kiska, olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci či legendárny hokejista Dominik Hašek, ho nadchla.

Tento rok to Timo skúsil znova s novými členmi tímu, svojím menovcom z tej istej dediny Martinom Práznovským a Andrejom Dorušincom. Timo na jar maturuje a bola to preňho posledná šanca byť v hre.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu