SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Slovák urobil najvirálnejšie video Facebooku

Videá Michaela Krivičku pozerajú stovky miliónov ľudí na svete. Natáča aj pre Hollywood.

Michael Krivička (Zdroj: Emon Hassan)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak sa na zúženej diaľnici dvadsať kilometrov pred Bratislavou ocitnete v zápche a skúsite ísť tým rýchlejším pruhom, bude vám to prd blatné. A to nielen pri Blatnom, ale na väčšine slovenských ciest, vo svete aj v Amerike.

Je štvrť na jednu a jednosmerka v Atlante je plná áut. Podobne ako býva každý deň diaľnica D1. Nehýbu sa, len trúbia. Každý sa ponáhľa, niekoho možno doma čaká aj navarený obed. Dá sa len hádať, čo sa deje vpredu. Nejdú semafory? Robia niečo na ceste? Alebo je havária?

Vodičovi v jeepe sa však hádať nechce. Zloží ruky z volantu, na prístrojovej doske stlačí oranžové tlačidlo s nápisom „hore“ a zrazu sa zdá, akoby sa po tridsiatich rokoch natáčala nová séria Knight Rider. Autu sa rozšíri náprava a kapota sa zdvihne dva metre nad zem, až to vyzerá, akoby cestou prechádzal motorový pavúk. Lenže neprechádza a vnútri nesedí David Hasselhoff.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvod je jednoduchší, Michael Krivička natáča virálne video.

Miliónové čísla

Jeep sa dostane až na začiatok zápchy, zaradí sa pred prvé auto a vodič klikne na tlačidlo „dole“. Auto sa vráti do pôvodnej podoby a pokračuje ďalej. Vybavené. Už stačí video len zostrihať a reklama môže ísť do sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za pol roka dosiahla pätnásť miliónov videní na facebooku, milión na youtube a stovky článkov v serióznych médiách ako Forbes, Mashable, USA Today či Adweek.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Antikolónové auto bola jediná možnosť, ako neuviaznuť v zápche, keďže vtedy rýchlejší pruh neexistuje. Na podobných vynálezoch sú založené aj ďalšie videá Krivičkovej agentúry Thinkmodo, ktorá za sedem rokov spolupracovala s najvýznamnejšími hollywoodskymi štúdiami ako Warner Bros., Universal, Paramount Pictures, 20th Century Fox či Sony Pictures.

Namiesto klasických trailerov pre ne vytvárajú „pranky“, teda akési nečakané žarty. Prilbu na holenie, lietajúce golfové auto alebo automatickú selfie tyč, ktorá má prídavné svetlá a ventilátor na rozfúkanie vlasov.

Načítavam video...

K filmu Kruhy sa im dokonca podarilo natočiť najvirálnejšie video v histórii facebooku. Za 24 hodín ho videlo vyše dvesto miliónov ľudí a necelý rok od zverejnenia má 340 miliónov videní, sedem miliónov zdieľaní a 955-tisíc komentárov.

„Virálne videá sa dajú natočiť pre čokoľvek. Nevieme však povedať, koľko ľudí to uvidí, vieme len, že to bude fungovať. Pred piatimi rokmi stačilo na virálne video milión videní, teraz potrebujeme minimálne desať miliónov,“ opisuje Krivička.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu