SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Skrotili počasie. Slovenský meteorologický softvér používa celý svet

Pracuje s ním britské letectvo a námorníctvo, austrálska vláda aj vzdušné sily USA. Vývojári z Bratislavy napriek tomu tvrdia, že meteorológia je v kríze.

Vďaka slovenskému softvéru sa dajú predpovedať vážne ohrozenia spôsobené extrémnym počasím. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa nad Trenčínom začnú zbiehať oblaky, dvadsaťtisíc návštevníkov letného festivalu Pohoda pridá do kroku. Čo tam po tom, že viacerým prišlo upozornenie o blížiacej sa búrke priamo do telefónu už vopred. Veď možno to sem nepríde, nádejajú sa. Zábava je prvoradá.

Niekedy to však zábava nie je. Najmä keď sa dá správnou predpoveďou počasia zachrániť omnoho viac ako pár premoknutých tričiek. Ale nie vždy sa to podarí.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Haló, je tam meteorológia?“ „Áno, čo potrebujete?“ „Počúvajte, to vaše polojasno už tretí deň vynášam v kýbloch z pivnice!“ zavtipkuje riaditeľ slovenskej spoločnosti IBL Michal Weis, keď spomína na jeden z telefonátov, ktorý ho postavil do pozoru. Väčšinou počúva iné reakcie.

Zachraňujú životy i majetky

Ich meteorologický softvér používajú na celom svete. Pracuje s ním britské letectvo a námorníctvo, austrálska vláda aj vzdušné sily Spojených štátov amerických. Navyše, anglický meteorologický úrad si slovenskú firmu vybral za jedného z dvoch strategických partnerov. Jeden je Amazon, druhý IBL. Okrem toho si piloti komerčných aeroliniek pred odletom študujú predpovede vydané práve slovenským softvérom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neexistuje počítač, ktorý by vôbec prežil to množstvo dát. Je tam celý objem atmosféry aj vesmírne počasie.

Michal Weis, IBL

Za dvadsať rokov sa dostali na každý kontinent vrátane Antarktídy, na dubajské letisko, do ľadoborcov či ponoriek a sú hlavným meteorologickým systémom pre vrchné veliteľstvo NATO v Európe. Michal Weis sa však teší z obyčajnejšieho dôvodu.

„Vďaka nášmu softvéru môžu meteorológovia predpovedať vážne ohrozenia spôsobené extrémnym počasím a varovať príslušné zložky, čo dokáže zachrániť ľudské životy aj majetky,“ hovorí.

Poľnohospodári sa napríklad zaujímajú, aké počasie bude v nasledujúcich dňoch, lebo keby postriekali úrodu a poobede by zapršalo, nebola by zbytočná len ich práca, ale „utopili“ by aj tisícky eur za postrek.

Aké počasie, také hypermarkety

Ešte dôležitejšie to je v prípade výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Keďže sa nedá skladovať a jej nadbytok by mohol zariadenia poškodiť, musia prebytok energie buď predávať, alebo jej vyrábať menej. Napríklad obchodníci na energetickej burze nakúpia plyn, keď vedia, že prichádza ochladenie, alebo viac využívajú solárne panely či veterné turbíny, keď má byť v najbližších dňoch silné slnko alebo priaznivý vietor.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu