SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Autor:Zuzana Petková / Trend

Kto čakal v Smere po župných voľbách zemetrasenie, zostal sklamaný. Hoci sa zvnútra najsilnejšej vládnej strany počas povolebného týždňa ozývali hlasy volajúce po zmene, premiér a predseda Smeru Robert Fico po niekoľkých dňoch oznámil, že žiadne veľké personálne čistky robiť netreba.

Vývoj v Smere ukázal viacero trendov. Predovšetkým, že minister vnútra Robert Kaliňák má stále silnejšiu pozíciu vo vedení ako zvyšní podpredsedovia. A tiež to, že ak k nejakým korekciám predsa len príde, nebude to skôr ako po decembrovom straníckom sneme a nebude to nič prevratné.

TREND sa po volebnom fiasku, keď Smer stratil štyroch županov a viac ako tretinu župných poslancov, rozprával s viacerými členmi strany. V strane rastie nespokojnosť, ale mnohí sa ju stále obávajú prejaviť nahlas a rozprávajú len pod zárukou anonymity.

Zo zdrojov, ale aj verejných vyhlásení vrcholových predstaviteľov sa TREND pokúsil zostaviť obraz toho, čo sa v Smere po volebnom prepadáku deje.

Nerozluční Robertovia

„S Robertom Ficom som do politiky prišiel a s Robertom Ficom aj z politiky odídem.“ To je veta, ktorú pri rôznych príležitostiach a dekádach v histórii Smeru opakuje minister vnútra R. Kaliňák. V súčasnosti dostáva nový význam. Postavením ministra Kaliňáka neotriasla ani strata Smeru v župných voľbách, ktorú časť strany pripisovala celoštátnym kauzám a najmä jednej konkrétnej spojenej s jeho osobou. Zastal sa ho premiér.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu