SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Demonštrovať proti komunistom prišla v minisukni. Bála sa až na druhý deň

Študenti v Bratislave v roku 1989 predbehli pražskú novembrovú demonštráciu o jeden deň. Sledovala ich polícia aj televízia.

Po brutálne potlačenej demonštrácii v Prahe v novembri 1989 to v aule Univerzity Komenského v Bratislave vrelo a študenti čakali v rade na mikrofón. (Zdroj: Marián Sedílek)

Ich demonštrácia nebola ohlásená, a teda ani legálna. Študentov na ňu volali len ústne slovami „organizuje sa“, aby nemohol byť označený vinník. Bolo obdobie komunizmu a za takúto akciu hrozilo vyhodenie zo školy.

Dlho preto mnohí študenti nevedeli, kto bol organizátorom manifestácie 16. novembra 1989 v Bratislave, ktorá o deň predbehla legendárnu masovú pražskú demonštráciu.

„Posledná verzia je taká, že to vymysleli sestry Magda a Jana Hlaváčové, jedna z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a druhá stredoškoláčka,“ hovorí profesor slovenskej literatúry na Univerzite Komenského a literárny kritik Valér Mikula.

Nedávno zostavil zborník Filozofi v novembri so spomienkami a svedectvami o priebehu revolúcie na fakulte.

„Náš otec bol politický väzeň a mama bola z rodiny, ktorej komunisti v päťdesiatych rokoch zobrali nejaké majetky. Často sme počúvali príbehy o porušovaní ľudských práv. Preto sme sa rozhodli, že treba niečo spraviť, aby sa veci zmenili,“ vysvetľovala mladšia zo sestier Jana Hlaváčová v rozhovore pre .týždeň v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Deň študentov 17. novembra pripadal na piatok, keď vysokoškoláci zvyčajne odchádzajú domov, preto pochod zorganizovali o deň skôr. „Hlavnými požiadavkami boli reformy školstva a zmeny týkajúce sa školstva. Asi nikto neveril, že by sa mohlo zmeniť spoločenské zriadenie.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu