SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Čína chce dobyť Mesiac a poraziť vo vesmíre Západ

Čína sa považuje za továreň sveta, jej ekonomika je druhá najsilnejšia. Prejavuje sa aj v kozmickom programe.

Štart čínskej vesmírnej lode. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Jozef Kozár / Quark

V súčasnosti Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) realizuje program Čchang-e, ktorý má za úlohu prieskum Mesiaca pomocou kozmických sond. Je to prvý vesmírny program Číny zameraný na vedecký výskum za obežnou dráhou Zeme.

Program Čchang-e sa radí medzi najkomplexnejšie kozmické misie k nášmu najbližšiemu planetárnemu susedovi – k Mesiacu. Cieľom misie s názvom Chang’e-5 je doručenie vzoriek skál a mesačnej horniny – regolitu, späť na Zem.

Možno si poviete, že takéto misie tu už predsa v minulosti boli. Táto misia však bude špecifická, keďže Chang’e-5 sa zameria na izolovaný komplex vulkanických dómov – dávnejších štítových sopiek s názvom Mons Rümker v severnej časti oblasti Oceanus Procellarum (Oceán búrok).

Výber lokality

V minulosti už na Zem priviezli vzorky mesačných hornín a skál, a to v rámci amerických misií, napríklad v programe Apollo, ale aj sovietskych misií kozmických sond Luna v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Po dôkladnej vedeckej analýze a štúdiu týchto vzoriek sme sa, samozrejme, dozvedeli veľa informácií o Mesiaci. Pravdou však naďalej zostáva, že Mesiac ako planetárne teleso je veľmi veľký, aj keď sa bežnému pozorovateľovi zo Zeme môže zdať malý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzorky privezené doteraz predchádzajúcimi misiami pochádzali z úplne iných lokalít na povrchu Mesiaca a ich vek sa analýzou stanovil približne v rozmedzí od troch do štyroch miliárd rokov. Tieto vzorky nám teda pomohli sústrediť náš lunárny a geologický výskum na toto spomínané obdobie.

Oblasť, na ktorú sa zameria čínska misia Chang’e-5, vykazuje znaky prítomnosti oveľa mladších hornín – len 1,33 miliárd rokov starých. V geologickom časovom meradle je takýto rozdiel významný, pretože nám pomôže zamerať sa na oveľa mladšie obdobie ako doteraz.

Odlišný koncept

V rámci kozmického programu sa Čína väčšinou spolieha na vlastné technológie a samostatne prechádza jednotlivými etapami vývoja v kozmonautike.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


33m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu