SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Svoje myslenie môžete zmeniť. Rozprávajte o sebe v tretej osobe

Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech pred maturitou alebo zápasom, nazývajte sa vlastným menom. Podobne ako LeBron James.

Spôsob, akým na seba vo vlastných myšlienkach hovoríte môže zmeniť nie len vašu náladu, ale aj šance na spokojný život. (Zdroj: Flickr/CC/Steven Pisano)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Meredith dodržala slovo. Oslovil ju cudzí chlap a požiadal, aby si nasadila slúchadlá s mikrofónom. Vraj má nahlas rozprávať, na čo práve myslí. Zadanie splnila podobne ako sto ďalších ľudí v New Yorku.

„Bol som prekvapený, koľko ľudí súhlasilo,“ povedal pre Scientific American antropológ Andrew Irving z Manchesterskej univerzity, ktorý ľudí s mikrofónom naháňal pre svoj výskum.

Prekvapení boli aj účastníci experimentu. Vďaka rozprávaniu so sebou samým sa cítili lepšie, čo potvrdili už desiatky predošlých výskumov.

Vďaka kontrolovanému vnútornému monológu si môžete zlepšiť výkon, znížiť úzkosť a zvýšiť sebavedomie, no oplatí sa poznať niekoľko pravidiel.

Čo zaseješ, to budeš žať

Mladá žena si do vrecka vloží diktafón a kráča jednou z manhattanských ulíc smerom na Broadway. V čiernom kabáte, so zvesenými ramenami a založenými rukami pôsobí v dave ľudí tak nenápadne, že to okoloidúcim ani nenapadne. Prehliadnu aj jej plač a hlasné vzlyky.

„Nedokážem si predstaviť New York bez Joan. Možno to nakoniec bude fajn, veď má dvadsaťpercentnú šancu na vyliečenie,“ spomína na kamarátku, ktorej diagnostikovali rakovinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správanie ľudí potvrdzuje naše zistenia, že rozprávaním v tretej osobe akoby ste sa vnímali ako niekto iný.

Psychológ Ethan Kross, Michiganská univerzita

Ešte prednedávnom u nej bola na návšteve, teraz stojí na priechode pre chodcov a okolie takmer nevníma. Akoby ani nestála uprostred jednosmerky preplnenej ľuďmi a prominentnými predajňami ako Victoria’s Secret, Louis Vuitton či Ralph Lauren. Dojem kazí len pouličný predaj hot-dogov, obrazov a klobúkov a lietajúce vrecúška, ktoré skáču do cesty cyklistom. Meredith sa však zameriava na diskusiu sama so sebou.

Vnútorný monológ ju nikto neučil. Ovláda ho automaticky ako každý človek. Ľudia strávia sami so sebou podstatnú časť života, keďže denne máme 12 000 až 50 000 myšlienok. Tajný dialóg v ľudskej hlave nedokáže nahradiť ani diskusia s blízkymi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu