SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Debata o umieraní umrela. Viete už, ako by ste chceli zomrieť?

O prípravách na smrť sa nerozprávame preto, lebo ju nechceme privolávať. Tak schválne, poďme si o nej pohovoriť.

Zomieranie sa v 21. storočí dostalo sa na úplný okraj spoločnosti, keďže lekár aj pacient sú odhodlaní premôcť smrť a predĺžiť tým život za každú cenu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Lekársky tím dnes čaká náročný deň. Pacientovi a rodine majú oznámiť, že je nevyliečiteľne chorý a nebude žiť dlhšie ako dva mesiace.

Pacienta prebudí ranná vizita, odvtedy už zaspať nemôže. Problém so zaspávaním bude mať aj nasledujúcu noc, to nie je možné... prečo ja... neverím im... určite nezomieram. Lekár sa s vážnou tvárou postaví k jeho posteli, strávi s nim pár minút a odchádza. Rodina má slzy v očiach, stekajú im po tvári, vreckovky sú premočené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozhovor nie je miesto ani čas

„Zdravotníci aj verejnosť sa zhodujú v tom, že lekári nemajú na vážny rozhovor s pacientom a rodinou čas. Sami zdravotníci taktiež priznávajú, že v nemocniciach chýba pre vážny rozhovor súkromie,“ zistil minuloročný výskum neziskovej organizácie Viaticus.

Výskum zároveň potvrdil, že zdravotníci aj verejnosť odhadujú dĺžku rozhovoru o zlom zdravotnom stave na jedenásť až pätnásť minút. Obe skupiny by však považovali za ideálne tento čas predĺžiť zhruba na dvojnásobok.

„Väčšinou nemajú kde tých desať minút stráviť. Rozprávajú sa na chodbách, pred izbou a pri posteli v izbe, kde ležia ďalší traja ľudia. To určite nie je prostredie, kde by bolo ideálne rozprávať sa o umieraní, smrti či závere života,“ povedal vedúci Centra paliatívnej starostlivosti Martin Loučka v rozhovore pre DVTV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mať pre takéto správy samostatné priestory by však nemuselo byť riešením. Trom pätinám zdravotníkov sa totiž zdá náročné nadviazať vzťah s nevyliečiteľne chorým pacientom.

„V medicíne akoby nikto nerátal s tým, že zomrieme. Nerozprávame sa spolu ani o tom, ako chceme byť pochovaní, či by sme chceli po smrti darovať orgány, alebo čo by sa dialo, keby sa nám stalo niečo vážne,“ hovorí primárka Liečebne sv. Františka Jana Hoozová.

Nechceme si privolať smrť

Ako teda vyzerá zomieranie v 21. storočí? Dostalo sa na úplný okraj spoločnosti, keďže lekár aj pacient sú odhodlaní premôcť smrť a predĺžiť tým život za každú cenu. Ostáva teda otázne, kedy začína byť takáto snaha kontraproduktívna.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


4 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu