SME

Prvý koniec Československa: 1938-39

Nepriateľskí susedia a nenásytné menšiny. To bola príčina konca prvej československej republiky.

Príslušníci nemeckej menšiny v Československu strhávajú hraničné označenia po podpise Mníchovskej dohody v roku 1938. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Malý štát uprostred Európy nemal šťastie na susedov. Každý z nich požadoval kus územia Československa. V roku 1938 tieto plány naplnilo fašistické Nemecko.

Politické dôsledky hospodárskej krízy, ktorá trvala prvú polovicu 30. rokov, postupne zvýraznili všetky problémy, s ktorými Československá republika zápasila už od svojho vzniku. Čoraz viac sa radikalizovala politická scéna a zároveň sa čoraz viac zostrovali národnostné rozpory v štáte.

Krízou zbedačená nemecká a maďarská menšina začali čoraz hlasnejšie vyjadrovať svoju nespokojnosť. Radikalizáciou prechádzala aj Hlinkova slovenská ľudová strana, najsilnejšia politická sila na Slovensku. V roku 1935 pre chorobu abdikoval prezident T. G. Masaryk (zomrel v roku 1937) a nahradil ho jeho blízky spolupracovník Edvard Beneš, ktorému však chýbala Masarykova autorita.

Mníchovská dohoda

Prvým krokom k rozbitiu medzivojnovej Československej republiky sa stalo ovládnutie Nemecka nacistami v roku 1933. Plánom Adolfa Hitlera sa stala likvidácia Československa a ovládnutie jeho územia. Na to využíval nestabilnú národnostnú situáciu v republike. V druhej polovici 30. rokov začalo Nemecko čoraz ostrejšie upozorňovať na údajný rastúci útlak Nemcov žijúcich v českej časti republiky a začal požadovať pripojenie československých území s nemeckou väčšinou k Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď Československo odmietalo nemecké ultimáta, obrátil sa Hitler na vlády Veľkej Británie a Francúzska. Posmelený pasivitou veľmocí po nemeckej anexii Rakúska (12. a 13. marca 1938), požadoval úpravu československých hraníc, ktorú vydával sa jedinú možnosť, ako predísť vojne v regióne.

V snahe zabrániť vojenskému konfliktu britský premiér Neville Chamberlain a francúzsky predseda vlády Édouard Daladier súhlasili so zvolaním konferencie v Mníchove za účasti A. Hitlera a talianskeho diktátora Benita Mussoliniho, ale bez prizvania československého zástupcu.

Dňa 29. septembra 1938 zástupcovia európskych veľmocí rozhodli, že Československá republika musí Nemecku postúpiť pohraničné územia, kde žije viac ako 50 % nemeckého obyvateľstva. Česká časť republiky tak prišla o tretinu územia a takmer tri milióny obyvateľov.

Autonómia

Rezignácia Veľkej Británie a Francúzska na dianie v strednej Európe vydala oklieštenú Československú republiku na milosť Nemecku. Z hľadiska plánov A. Hitlera znamenali výsledky Mníchova len prvý krok plánu na likvidáciu Československa. Pred priamou vojenskou agresiou však dal prednosť ďalšiemu nahlodávaniu súdržnosti štátu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54PZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu