SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Československo malo vlastné vojsko skôr, ako vôbec vzniklo

Zahraničný odboj, československé légie a krajanské spolky – bez nich by nikdy nevznikol spoločný štát Čechov a Slovákov.

Tomáš Garrigue Masaryk (1850 - 1937) zakladateľ Československej republiky, prezident Osloboditeľ, alebo aj tatíček Masaryk, ako mu hovorili. (Zdroj: TASR)

Zahraničný odboj, československé légie a krajanské spolky – bez nich by za neuveriteľne krátky čas nikdy nevznikol spoločný štát Čechov a Slovákov.

Hoci rôzne vízie štátneho spojenia Čechov a Slovákov sa sporadicky objavovali už od 19. storočia, až priebeh prvej svetovej vojny umožnil reálne uvažovať o rozbití rakúsko-uhorskej monarchie.

Keďže podobné plány boli v Rakúsko-Uhorsku považované za vlastizradu, odboj sa začal formovať najprv v zahraničí. Na jeho čele stál vtedy už 64-ročný profesor Univerzity Karlovej Tomáš Garrigue Masaryk (1850 – 1937). Medzi jeho najbližších spolupracovníkov patrili Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik. Začiatkom roka 1916 vytvorili v Paríži Československú národnú radu, ktorá sa mala stať organizačným centrom odboja.

Spolky a légie

Najmä vďaka aktivite Masaryka získal projekt samostatného Československa podporu českých a slovenských krajanských spolkov, pričom kľúčovú úlohu zohrávala najmä mimoriadne početná a dobre zorganizovaná slovenská a česká komunita v USA. Slovenská liga spolu s Českým národným združením už októbri 1915 podpísali Clevelandskú dohodu, ktorou sa zaviazali podporovať boj za vznik Československa. V máji 1918 za prítomnosti Masaryka oba spolky svoj postoj potvrdili podpisom Pittsburskej dohody.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Mikaela Shiffrinová vypadla v alpskej kombinácii.

Talianka je vo veku 32 rokov najstaršia víťazka alpskej kombinácie.


Nikola Baďová 2 h
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


5 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu