SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Vraj sme ich milo prekvapili. Cudzinci berú Slovensko ako školu života

Niektorí z nich nikdy neboli v strednej či východnej Európe. Zahraniční študenti sa pripravovali na kultúrny šok.

Trojica španielskych kamarátov - Natalia Ruiz Pereira, Jenifer Luque a Pablo Cardo. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Krajina ich príjemne prekvapila, jedlo je trochu zvláštne, ale väčšinou chutné a študentský život skvelý, lebo ich veľa nestojí. Na Slovensku študujú v rámci programu Erasmus+ stovky mladých ľudí z rôznych kútov Európy.

Niektorí z nich nikdy neboli v strednej či východnej Európe a pripravovali sa na kultúrny šok. No nájdu sa aj takí, čo sa sem chceli vrátiť, hoci videli aj chudobu a ľudí žijúcich v rozpadávajúcich sa domoch. Čo motivovalo zahraničných študentov, aby strávili svoj Erasmus práve na Slovensku?

Život ako v bubline

Pablo, Natalia a Jenifer sú Španieli, no spoznali sa až v študentskom internáte v Mlynskej doline. Na Slovensku ani nikde inde v strednej a východnej Európe predtým neboli. Pricestovali pred mesiacom vďaka programu Erasmus+ a študujú v Bratislave na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

„Bratislavu som si vybral pre atraktívnu polohu v strede Európy a preto, že som hľadal totálne odlišnú kultúru, než je naša stredomorská. Nechcem povedať, že som mal k Slovensku dešpekt, ale krajina prekonala moja predstavy. Naozaj sa mi páči. Máte peknú prírodu a ľudia sú otvorenejší, než som čakal,“ tvrdí študent žurnalistiky z Madridu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z hlavého mesta Španielska pochádza aj Jenifer. „Mala som aj ďalšie možnosti kam ísť, ale tie boli finančne dosť nákladné. Kamaráti mi povedali, že Bratislava je naklonená študentskému životu a celkom lacná,“ hovorí študentka britských a amerických štúdií.

Novou skúsenosťou pre mladých Španielov je život v študentskom mestečku. Doma totiž navštevujú univerzitu v mieste bydliska a žijú s rodičmi. „Kúpeľňu sme našli v trochu dezolátnom stave, ale rýchlo sme si ju zútulnili. Prvý raz v živote sa cítime celkom nezávislí. Nikto nám neperie ani nežehlí, musíme sa o seba postarať sami,“ vysvetľuje Natalia z Malagy.

Svoj postreh pridáva aj Pablo: „Najskôr mi život na internáte pripadal trochu zvláštny, ale teraz si neviem predstaviť, že by som býval niekde inde. Cítim sa tam ako v bubline. Nemusíte sa odtiaľ ani pohnúť a celý deň máte čo robiť. Učíme sa, zabávame, športujeme, stretávame sa s inými ľuďmi.“

Trojicu Španielov zaskočilo iba naše jedlo a náročný jazyk.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu