SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Korálikovú podrsenku si nikdy nevyzliekala. Ani keď ju viedli na popravu

Október, sto rokov dozadu. Kým na frontoch zomierajú stovky mužov denne, neďaleko Paríža čaká na smrť tanečníčka a femme fatale Mata Hari.

Mata Hari, vlastným menom Margaretha Geertruida MacLeod. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zobudili ju okolo piatej ráno. Noc strávila v špinavej cele väzenia Saint-Lazare. Prvé, čo jej oznámili, keď otvorila oči, bolo, že dnes zomrie. Aj tak si obliekla svoje najlepšie šaty posiate perlami, na hlavu si nasadila elegantný klobúk, aby zakryla pribúdajúce šediny a to, v akom katastrofálnom stave boli jej vlasy po deviatich mesiacoch strávených vo väzení.

Cez plece si prehodila kožuch, aby ju naposledy ochránil pred studeným októbrovým vzduchom. Som pripravená, zneli jej posledné slová, píše sa v článku Poprava Mata Hari, 1917, ktorý poskytla novinám Medzinárodná spravodajská služba.

Prijala svoj osud

Bol 15. október 1917. Viezli ju spiacim Parížom, mestom, ktoré vášnivo milovala zo všetkých najviac, hoci nebola rodená Francúzka, ale Holanďanka. V čiernom aute, skrytá za tmavými sklami, si Mata Hari poslednýkrát vychutnávala atmosféru zbožňovaných ulíc.

Miesto, kam ju doviezli, bolo oproti nim vlhké a skľučujúce. Ocitla sa na premočenom kašovitom poli niekde na periférii Paríža, práve začínalo svitať. Jej módne členkové topánky sa zarývali do bahna rozbrázdeného od nájazdov kavalérie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Nie, nechcem byť priviazaná k stĺpu, zdvorilo povedala svojim katom. A už vôbec nedovolila, aby ju zviazali. Musím si dať na oči tú šatku? Otočila sa s prosbou v očiach na právnika. Nevzpierala sa, ostávala pokojná a vyrovnaná, a to jej azda pomohlo splniť jej posledné požiadavky.

Dvanásť vojakov v kaki uniformách a červených fezoch na hlavách zdvihlo pušky. Ak čakali, že naposledy uvidia slávnu atraktívnu a provokatívnu ženu, ktorej jediný pohľad dokázal zvádzať davy, ostali zrejme zaskočení.

Pod drahým zovňajškom nevideli nič, iba vyziabnuté bezduché telo. Akokoľvek zlomená bola, k tomu, že bola špiónkou nemeckej armády, sa nikdy nepriznala. A teraz za to mala dostať najvyšší trest, keďže všetci boli presvedčení, že je špiónkou.

Koniec mimoriadneho života

Mata Hari krátko zamávala dvom vzlykajúcim mníškam, ktoré boli vo väzení a aj na poslednej ceste jej jedinou oporou, a poslala vzdušné bozky. Jeden smeroval kňazovi a druhý jej právnikovi, ktorý bol aj jej niekdajším milencom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu