SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Rozštvrtená v ponorke. Skutočné severské krimi

Zabil ju či nezabil? Čo sa stalo švédskej novinárke a kto je muž podozrivý z „najpozoruhodnejšieho prípadu vraždy v dánskej histórii“.

Dánsky vynálezca Peter Madsen staval ponorku deväť rokov. Pomáhala mu skupina dobrovoľníkov, ktorá sa nakoniec možnosti spoluvlastniť ponorku vzdala. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je štvrtok desiateho augusta, švédska novinárka Kim Wallová stojí na vrchu ponorky a usmieva sa. Po jej boku upiera do diaľky pohľad muž v maskáčovej kombinéze.

Dánska vlajka vejúca na stožiari bude suchá už len pár minút, kým sa čierne plavidlo celkom neponorí do vody. Z hladiny sa na chvíľu stratí aj dvojica.

Po dvoch mesiacoch je stratené všetko. Navždy. Kim Wallová je mŕtva a jej smrť je čoraz záhadnejšia, svetové médiá jej venujú titulné stránky. To, čo sa stalo, pomenoval šéfredaktor dánskeho najčítanejšieho denníka Politiken Christian Jensen ako „najpozoruhodnejší prípad vraždy v dánskej histórii“.

Čo je o ňom zatiaľ známe?

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Zmätené výpovede

Wallová bola oceňovaná novinárka. O život prišla pri plavbe ponorkou. Písala odtiaľ reportáž. Podozrivý je staviteľ ponorky Peter Madsen. Najskôr o ničom nevedel. Predstieral, že ju vyložil živú a zdravú na jednom z kodanských ostrovov. Lenže záznam z kamier to veľmi rýchlo vyvrátil. Tvrdenie poprela aj skutočnosť, že na pláži sa našlo vrece, v ktorom bol trup bez hlavy a končatín. DNA ukázala, že ide o mladú novinárku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedokážem si predstaviť, že by niekoho zabil úmyselne, ale chápem, že sa mohla stať nehoda.

Jens Falkenberg

Madsen zmenil názor. Prišiel s verziou, že žena zomrela na palube a zabil ju 70-kilogramový poklop. On ju potom pochoval. Tak, že jej telo hodil do mora.

V počítači mu našli videá mučenia a vraždenia žien. Odmietol sa priznať aj k nim. Vraj v laboratóriu mal prístup k jeho počítaču ktokoľvek. Rozmýšľal aj nad tým, že spácha samovraždu. Vyhováral sa. A vyhovára sa dodnes.

Nevyjasnené ostávajú viaceré otázky. Prečo sa to stalo? Čo tomu predchádzalo? Kto je Peter Madsen? A kto bola Kim Wallová?

Kto bola Kim Wallová

O siedmej večer sa nad Kodaňou stmieva, no výhľad na vzďaľujúce sa komíny a krútiace sa vrtule je stále zreteľný. Na brehu sú obrovské guľaté kamene a kde-tu aj nízky betónový plot.

Wallová si stihne všimnúť aj to, že prechádzajú okolo zátoky po ľavej strane a popri priemyselnej zóne vpravo. V jej reportáži by sa možno objavila aj informácia o moste spájajúcom Dánsko so Švédskom. Prípadne by sa venovala úzkemu vstupu do ponorky a výhľadu cez malé okienka.

Mladá novinárka pracovala na voľnej nohe a tešila sa z každej príležitosti. Jej články sa objavili v denníkoch New York Times, Guardian či v časopisoch Time alebo Vice. Za témami cestovala po celom svete, preto je iróniou, že o život prišla tak blízko domova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Venovala sa slabým, zraniteľným a marginalizovaným skupinám spoločnosti. Jej hlas tu bude ešte dlho potrebný,“ povedala jej mama pre The Independent.

Prinášala reportáže z totalitnej Severnej Kórey a prírodnými katastrofami zničeného Haiti.

„Bola to talentovaná, poctivá a ľudská novinárka s hlbokým záujmom o Čínu i celý okolitý región,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení Klub zahraničných korešpondentov v Číne, kde mala Wallová už onedlho začať novú kapitolu profesijného života.

„Kim pracovala na viacerých nebezpečných miestach. Často sme sa o ňu báli. Ale že sa jej niečo môže stať v Kodani, len niekoľko kilometrov od domova, to sme si predstaviť nedokázali,“ píše novinárkina rodina v liste pre dánsku televíziu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu