SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

Jan Škrlant (Zdroj: archív Jana Škrlanta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko máte rokov?

Aktuálne mám dvadsaťpäť rokov a narodeniny vo februári. Počas transplantácie som mal mesiac do dvadsiatich štyroch rokov.

Pár mesiacov po operácii ste pochybovali o tom, či viete, aké je to žiť s cudzím srdcom. Máte to v hlave už upratanejšie, alebo by ste povedali niečo inak?

Nemyslím si. Avšak dnes už môžem povedať, aké je to žiť s cudzím srdcom, v tej dobe som to absolútne nevedel.

Čím viac problémov som mal, tým viac som videl v transplantácii riešenie.

Jan Škrlant

Kedy a ako ste prišli na to, že máte choré srdce?

V jedenástich rokoch ma bolelo na hrudi, mal som zápal srdečného svalu. Bral som nejaké lieky a zakázali mi športovať. Potom mi športovať znovu dovolili, no problémy sa vracali a stupňovali. Začal som mať arytmiu srdca, čo je životu nebezpečné, kvôli čomu som dostal prístroj. Vtedy som už vedel, že to nebude lepšie a postupne príde k transplantácii.

Ono je to „až“ výmena srdca, alebo „len“ výmena srdca?

Čím viac problémov som mal a čím viac mi zlyhávalo staré srdce, tým viac som videl v transplantácii riešenie a viac som sa na to tešil. Vnímal som to ako záchranu života.

Koľko hodín trvala transplantácia?

Šesť hodín.

Aká bola šanca, že sa už neprebudíte?

Dá sa to vygoogliť, aká je percentuálna šanca, lebo transplantácií sa robí celkom dosť. Samotná výmena srdca je síce rutinná operácia, ale je náročné sa k tomu dostať. Veľmi kritické sú aj prvé týždne po operácii.

Ako je to teraz? Zlepšuje sa to?

Veľmi mierne. Do konca života musím mať potlačenú imunitu, takže som náchylný k bežným chorobám aj tým menej bežným ako rakovina. Je tam množstvo vedľajších účinkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aké?

U každého to je iné. Niekomu najviac zlyháva imunita, iného trápia napríklad vedľajšie účinky liekov. U mňa bola najhoršia nespavosť a taktiež náchylnosť k nachladnutiu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu