SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami, tvrdí Darina Malová.

Profesorka Darina Malová robila o rétorike koltlebovcov výskum. (Zdroj: FIF UK Bratislava)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kotlebovci ženy najradšej vnímajú ako matky národa starajúce sa o zachovanie rodu, ktorých miesto je pri deťoch. Preto im chcú vrátiť dôstojnosť a česť. Otca považujú za živiteľa rodiny a cielenou rétorikou oslovujú zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami. Aj k takýmto poznatkom dospela profesorka DARINA MALOVÁ spolu so svojou doktorandkou Petrou Ďurinovou z katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v štúdii o kotlebovcoch a ich postojoch k rodovým otázkam.

Vo výskume vás prekvapilo slovné spojenie kotlebovcov - slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy. Čo sa za ním skrýva?

Podľa kotlebovcov sú slobodné a rozvedené matky moderné vdovy a mali by dostávať od štátu finančný príspevok, lebo sú bez muža. Sú podporovateľmi tradičného stereotypu rodiny, ktorú tvorí otec, mama, deti, kde je matka závislá od muža.

A keď sú ženy matkami, ktoré nežijú v takejto symbióze, mal by sa o ne postarať štát, ako keby boli vdovy. Aby mohli zostať čo najdlhšie doma s deťmi.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ale veď to je nereálne.

Samozrejme, že je to nereálne, ale pre istú skupinu to môže byť príťažlivé. My túto rétoriku chápeme v kontexte istej volebnej stratégie, volebnej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A môže to slobodné alebo rozvedené matky osloviť?

Áno, tieto zraniteľné skupiny majú finančné problémy, hľadajú riešenie, a keď príde politická strana, ktorá im ponúkne, že sa o ne postará, že im dá niečo navyše, tak si môže získať voličské hlasy. Kotlebova extrémistická strana ide cielene po takejto skupine.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu