SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ako vedel milovať a nenávidieť génius Tolstoj

Slávny ruský spisovateľ si vymieňal s manželkou denníky takmer celý život. Aká silná vášeň u nich vládla, taká silná bola aj ich nenávisť.

Keď si Lev Nikolajevič Tolstoj Sofiu bral, bol takmer dvakrát taký starý ako ona. Bola jeho oporou dlhé desaťročia a oddane prepisovala jeho rukopisy. (Zdroj: Profimedia)

Keď sa brali, ona mala osemnásť rokov, on tridsaťštyri. Ona bola nevinným dievčaťom z dobrej rodiny a on uznávaným spisovateľom tiež z aristokratickej ságy, no s históriou plnou pitiek a sexuálnych pletiek.

Ich vzťah bol ako na hojdačke, lásku a vášeň pravidelne striedali nenávisť a depresie. Napriek tomu vydržali spolu takmer päťdesiat rokov a mali trinásť detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ruský autor svetovo slávnych románov Vojna a mier či Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj a Sofia Andrejevna Behrsová sa zobrali 23. septembra presne pred 155 rokmi.

Sofiina mama bola Tolstého kamarátkou z detstva, Lev Nikolajevič bol teda pre ňu starým známym. Sofiini rodičia však očakávali, že požiada podľa tradície o ruku jej staršiu sestru Lizu. Najmä pre otca to bolo teda nemilé prekvapenie.

Plač pred svadbou

Krátko pred svadbou Lev Sofii v prehnanej úprimnosti dal svoje staromládenecké denníky, kde okrem iného písal o dobrodružstvách s prostitútkami a nevoľníčkami a o nespútaných pijanských večierkoch, vyžívaní sa v hazardných hrách či dokonca o vzťahu so sedliačkou, s ktorou mal nemanželské dieťa.

Sofia bola po ich prečítaní otrasená. „Bolo od neho veľmi kruté, že to urobil. Keď som videla, aká bola jeho minulosť, plakala som,“ cituje zo Sofiiných denníkov v jej biografii z roku 2010 Alexandra Popoffová. Tolstoj bol jej reakciou vraj sklamaný, čakal porozumenie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu