SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Ako to vyzerá pri jadrovom reaktore? V Mochovciach mu vykajú

Prešli sme sa mladšou z dvoch slovenských jadrových elektrární. Na displeji nášho dozimetra svietila celý čas hodnota 0,0 mikrosieverta.

Z dediny Mochovce zostal len kostol a cintorín. Kostol, ktorý stojí asi kilometer od jadrovej elektrárne, je odsvätený a nevyužíva sa. Z chladiacich veží elektrárne nestúpa dym, ale vodná para. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Považujete autostop za nebezpečný spôsob dopravy? Prečítal si v psychotestoch zvláštnu otázku Róbert Behúl. Uchádzal sa o miesto v jadrovej elektrárni Mochovce a tento malý chyták mal jeho budúcim zamestnávateľom pomôcť, aby si overili, či vie pracovať v strese, či nespánikári.

„Psychotestmi neprejde viac ako dvadsať percent uchádzačov,“ hovorí Behúl. On prešiel a dnes pôsobí ako manažér prevádzky miesta, ktorého chladiace veže vidno už z diaľky.

Obec Mochovce však už neexistuje. Keď sa elektráreň mala začať stavať, asi tristo obyvateľov presídlili a zostal len kostol. Stále stojí a je to jediná netechnická stavba, ktorú dobre vidieť z okien atómky.

Jadrové elektrárne na Slovensku, teda aj tá mochovská, sa tešia nielen politickej podpore, ale aj tej ľudovej. Za bezpečné ich považujú podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2015 tri štvrtiny Slovákov. Tie naše patrili medzi prvé na svete, čo boli dovybavené na ťažké havárie, ako bola tá v roku 2011 v japonskej Fukušime.

Vo viacerých krajinách na Západe vrátane krajín so silným zastúpením jadra, ako sú Nemecko či Francúzsko, pre obavy verejnosti počet reaktorov znižujú alebo ich plánujú znížiť. Elektráreň v Mochovciach ich čoskoro zdvojnásobí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No aj v tomto regióne, kde je práca v atómke bežná, existujú predsudky. „Mama pracovala v atómke ako dozimetrička a manželka sa jej bála podať ruku, aby sa nekontaminovala rádioaktívnymi látkami,“ hovorí Róbert Behúl.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu