SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako Rusko s Kočnerom "pomohli" matkám v tiesni

Lukratívna bratislavská nehnuteľnosť môže zmiznúť v kolotoči podivných rozhodnutí.

Marián Kočner na archívnom zábere. (Zdroj: Archív SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor:Xénia Makarová / Trend

Ak sa o nejakú nehnuteľnosť začne zaujímať kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, treba čakať komplikácie. Inak to nebolo ani pri budove neziskovej organizácie Maják nádeje.

Jej posledným riaditeľom bol Pavol Rusko a odvtedy sa lukratívna budova v širšom centre Bratislavy dostala do kolotoča zvláštnych bankových prevodov, pohľadávok, trestných oznámení a súdnych sporov. A dotkli sa jej aj firmy M. Kočnera. Napriek boju bratislavskej mestskej časti o budovu sa podľa viacerých indícií osud lukratívnej nehnuteľnosti začína spečaťovať.

Neziskovú organizáciu Maják nádeje založili v roku 2002 mestská časť Staré Mesto a Nadácia Markíza. Mala prichýliť týrané matky s deťmi. Aj preto jej Staré Mesto predalo budovu na Karpatskej ulici za symbolickú cenu sto korún (v prepočte 3,32 eura).

Veci sa začali meniť po tom, čo sa v máji 2015 stal riaditeľom Majáka nádeje Pavol Rusko, ktorý predtým šéfoval Nadácii Markíza aj rovnomennej televízii. Nový riaditeľ deklaroval záujem budovu predať a za utŕžené peniaze získať nehnuteľnosť v inej lokalite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mestská časť s týmto nesúhlasila, keďže umiestnenie neziskovky mimo jej územia pre ňu nedávalo zmysel. Staré Mesto si chcelo uplatniť predkupné právo na budovu, čo jej stanovy neziskovky opäť za sto korún umožňovali.

Prečítajte si tiež: Kto je naozaj Marián Kočner Čítajte 

Vraj absentoval úmysel

Medzitým sa však začali v Majáku nádeje objavovať neštandardné finančné toky. Staré Mesto sa o nich dozvedalo až s oneskorením, pretože v správnej rade síce malo miesto predsedu, no ten mal len jeden hlas z troch.

Pavol Rusko vo veci čiastkových pôžičiek z roku 2014 v celkovej sume 25-tisíc uviedol, že túto pôžičku v celom rozsahu vrátil.

vyšetrovateľka

Zvyšné dva podporovali P. Ruska. Aj vďaka tomu sa riaditeľovi darilo dlhšie tajiť, že si z účtu Majáka nádeje opakovane posielal platby na už neexistujúcu firmu Maggie, s.r.o., Bratislava.

Ako opisuje starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, "v rovnakom čase P. Rusko pripravoval v Prahe muzikál Rómeo a Júlia a spomínaná spoločnosť Maggie sa na príprave tohto muzikálu tiež podieľala". Navyše, pri niektorých platbách boli poznámky ako "záloha romeo".

Navyše, P. Rusko formou záloh a pôžičiek získal 25-tisíc eur z Majáka nádeje na bližšie neuvedený účel ešte aj od predošlého riaditeľa v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mestská časť sa preto obrátila s trestným oznámením na políciu pre podozrenie z podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Polícia najskôr vyšetrovať odmietla s tým, že nie je dôvod začať stíhanie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu