SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako vyzerá kostol, ktorému omietka stuhla v časoch Svätopluka

Kostol svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom stál už za Veľkej Moravy, potvrdzujú to najnovšie výskumy.

Kostolík sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom takmer s istotou stál už v období Veľkej Moravy. Dokázali to najmodernejšie výskumy z oblasti zisťovania veku pamiatok. Ide tak zároveň o zrejme najstarší zachovaný a stále používaný kostol na našom území. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O tom, že kostolík v Kostoľanoch je starobylý, historici a archeológovia nepochybovali, panoval však názor, že bol postavený na začiatku 11. storočia, teda pred tisíc rokmi.

„Naše chronometrické výskumy však prinášajú vážne argumenty pre datovanie výstavby kostola do 9. storočia, najneskôr do začiatku 10. storočia,“ hovorí Peter Barta z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kostolík tak zrejme stojí už vyše 1150 rokov.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Pri novom určovaní času stavby najstaršej časti kostolíka bola použitá u nás doteraz nepoužitá metóda – rádiouhlíkové datovanie mált a omietok. Analyzovali vzorky kúskov omietky z kostolíka.

„Datovanie antropogénneho kalcitu, teda uhličitanu vápenatého, ktorý vznikol ľudskou činnosťou z najstaršej vrstvy omietky na severnej fasáde lode dokázalo, že omietka tam stuhla niekedy v priebehu 9. storočia,“ hovorí Barta. Teda v časoch Svätopluka a byzantskej misie Konštantína a Metoda.

Lešenie, vápno a rádiouhlík

Na možnosť staršieho datovania kostola upozornil vedcov kus dubového dreva, ktorý v stene kostola ešte v roku 2001 objavil špecialista na historickú architektúru Martin Bóna.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu