SME

Štyri krvavé roky Ameriky. Prvý konflikt vedený moderným spôsobom

Ako vyzerala americká občianska vojna, bratovražedný boj medzi Severom a Juhom.

Útok na pevnosti Wagner na ostrove Morris Island. (Zdroj: TASR/AP)

Nepokoje, pochody radikálov, nasadenie policajných zložiek, ničenie sôch a symbolov južanskej Konfederácie. Tak dnes vyzerá pohľad do krajiny, pre ktorú sú doteraz Konfederované štáty americké na jednej strane symbolom južanskej hrdosti, na druhej otroctva.

Mnohí americkí historici upozorňujú, že tieto pamätníky symbolizujú skôr myšlienku nadradenosti bielej rasy, než by pripomínali padlých vojakov, a mali by byť odstránené. K ich osádzaniu totiž dochádzalo v čase, keď na Juhu nadobúdali platnosť segregačné zákony, prípadne naberal na sile odpor bieleho obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako prebiehala americká občianska vojna?

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Na opačných stranách proti sebe stáli armády hospodársky rozvinutejšieho, ľudnatejšieho a bohatšieho Severu a menej početného, agrárneho a otrokárskeho Juhu. Jedným z hlavných dôvodov vypuknutia konfliktu bolo síce otroctvo, ale nie jediným. Už desaťročia pred zapálením vojnového požiaru sa prehlbovali rozdiely v pohľade elít na smerovanie USA, vplyvní Južania napríklad hovorili o silnejšom postavení jednotlivých štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kríza sa prehĺbila zvolením Abrahama Lincolna za prezidenta v roku 1860. Čoraz ťažšie riešiteľným problémom sa ukazovali aj hospodárske smernice Washingtonu, ovplyvňujúce aj obchod s bavlnou. Južné štáty napokon reagovali odtrhnutím sa od Únie.

Nepoddajnosť rebelov

Keď 12. apríla 1861 „rebeli z Juhu“ ostreľovali vojenskú pevnosť Fort Sumter pri Charlestone, čím sa začala občianska vojna, tvorilo južanskú Konfederáciu už sedem štátov. Následne sa ku Konfederovaným štátom americkým pridali ďalšie štyri štáty. Početne slabšia južanská armáda dokázala dlhší čas držať s nepriateľom krok, a to i vďaka schopným a talentovaným veliteľom vrátane generála Roberta E. Leeho, ktorého podobizne sa dnes spájajú s prebiehajúcimi nepokojmi.

Skutočným šokom pre Severanov bolo víťazstvo Konfederácie v lete 1861 pri riečke Bull Run, v prvej veľkej bitke vojny. Už počas pochodu k nepriateľovi sa ukázala nepripravenosť a chabá disciplína unionistických jednotiek.

Severania boli navyše väčšinou pevne presvedčení o rýchlej porážke južanskej rebélie. „Všetci s nadšením dúfajú, že tá luza sa zoradí do šíku a bude bojovať,“ sebavedome písal vojenský dopisovateľ z Washingtonu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po Bull Rune nasledovali i ďalšie úspechy konfederačných vojenských síl, napríklad takzvaná Armáda severnej Virgínie generála Leeho postupovala v septembri 1862 Marylandom, teda nepriateľským územím.

Len už v počiatočných fázach vojny utrpela Konfederácia viaceré zásadné porážky, v apríli 1862 dokázala federálna flotila dobyť prístav New Orleans – najväčšie mesto amerického Juhu. Postupne sa vojenská šťastena prikláňala čoraz viac na stranu Únie, ktorá si časom vybudovala kvalitnejšiu, lepšie vyzbrojenú a zásobovanú armádu.

Južanské zbrane

Americkú občiansku vojnu historici pokladajú za prvý konflikt v dejinách vedený moderným spôsobom, za použitia viacerých technických noviniek. Južania používali obrnené riečne člny, dokonca úspešne nasadili ručne ovládanú ponorku či torpédový čln. Ich rýchle a štíhle lode prerážali blokádu južanských prístavov, vyvážali bavlnu a dovážali potrebný vojenský materiál.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52BG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu