SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Režisér: Odišli do Sýrie, no nie sú blázni. Sú to normálni ľudia, čo robia hrozné veci

Peter Kosminsky nakrútil seriál o živote bojovníkov z Európy v Sýrii pod vládou Islamského štátu. Jeho slovenská premiéra bude na National Geographic v nedeľu 10. septembra.

Peter Kosminsky prezradil, že dobre pozná aj bratislavské filmové štúdiá a lokality. Na Slovensku mal nakrúcať snímku s Arnoldom Schwarzeneggerom o nemeckom vojakovi, ktorý sa vzbúril proti nacistom. Z nakrúcania však, žiaľ, zišlo. (Zdroj: Ed Miller)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre seriál Islamský štát ste robili rozsiahly rešerš, ktorý trval rok a pol. Aké boli vaše hlavné zdroje informácií o živote britských regrútov v Sýrii?

Mnohé z našich zdrojov boli verejne dostupné. Napríklad stovky videí Islamského štátu na internete, posty na sociálnych sieťach, najmä na facebooku, ktoré boli neskôr stiahnuté, blogy – najmä ženy, ktoré žili v Rakke, veľa blogovali a veľmi detailne opisovali tamojší život. Často sa snažili presvedčiť iných, aby sa k nim pridali, ale keď ste čítali medzi riadkami, mohli ste sa veľa dozvedieť o tom, ako žili. Vychádzali sme tiež zo súdnych spisov z procesov s ľuďmi, ktorí sa zo Sýrie vrátili. Veľmi nám pomohli aj prepisy ich telefonických hovorov s priateľmi v domovskej krajine, ktoré predložila prokuratúra. Okrem toho sme, samozrejme, robili aj rozhovory s ľuďmi, ktorí sa zo Sýrie vrátili, ale z bezpečnostných dôvodov o tom nemôžem viac povedať.

Čo bolo pre vás najzásadnejšie zistenie?

To, že ľudia, ktorí sa rozhodli ísť do Sýrie, mali dosť povrchné znalosti o islame. Na toto náboženstvo zväčša prestúpili len krátko pred svojím odchodom – väčšinou boli kresťania alebo bez vyznania. Boli tam aj ľudia, ktorí sa narodili ako moslimovia, ale roky svoju vieru nepraktizovali a vrátili sa k nej len v poslednom roku alebo dvoch. Náhle začali byť veľmi zbožní. Z nášho výskumu to vyzerá tak, že čím hlbšie znalosti človek o islame má, čím viac rokov sa venuje svojej viere, tým menej pravdepodobné je, že sa rozhodne odísť bojovať do Sýrie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hovorili ste aj s expertmi – bol ich pohľad iný, než to, čo ste zistili z iných zdrojov?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu