SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Prečo je dobré nájsť si architekta

Nakresliť plán vie ktokoľvek, ale len rozumný architekt – projektant vám vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní

Neoddeliteľnou súčasťou rodinného bývania je najbližšie okolie domu, najčastejšie záhrada. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Môj dom, môj hrad,“ hovorí známe príslovie. Hoci v dnešnej rozsiahlej satelitnej výstavbe sa niektoré domy vskutku hradom podobajú svojimi rozmermi, vežami, cimburím či dokonca pevnostnými múrmi z kameňa, naozaj pekný, fungujúci, pohodlný, proporciami aj ďalšími podstatnými charakteristikami kvalitný dom aby človek hľadal. V porovnaní s množstvom novopostavených je ich až smutne málo, avšak aj také existujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je dobrý dom

Dobrý dom predovšetkým zodpovedá možnostiam a potrebám stavebníka, ktorý ho v priebehu rokov bude spokojne užívať a nebude domom zaťažovaný. Dobrý dom využíva jednoduché riešenia a pritom je jedinečný. Za dobrým domom je vždy rozvážny, uvedomelý, informovaný klient a rozumný architekt, ktorý chápe svoju prácu ako službu a zodpovednosť.

Predstavy investora o budúcom rodinnom dome bývajú rozmanité. Líšia sa a odvodzujú od jeho spoločenského postavenia, vzdelania, kultivovanosti, záujmov, dokonca aj veku.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Keďže stavebník spravidla nežije sám, jeho postoje, názory a rozhodnutia významne ovplyvňujú aj rodinní príslušníci. Čo je v úplnom poriadku. Veď dom je v prvom rade priestorom na harmonické a pohodlné medzigeneračné spolužitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neoddeliteľnou súčasťou rodinného bývania je najbližšie okolie domu, najčastejšie záhrada. Treba mať na pamäti, že krása a útulnosť domu aj záhrady neslúži výlučne rodine a jej hosťom, ale stáva sa aj súčasťou širšieho urbanistického segmentu.

Podľa čoho sa pozná profesionál

Dôležité je, aby si rodina našla architekta, s ktorým si bude rozumieť. Najlepšie je rozhliadnuť sa po kvalitnom tvorcovi ešte skôr, než sa začne hľadať pozemok. Už pri výbere pozemku sa dá veľa ovplyvniť. Stavebníkovi a architektovi sa tak včas otvorí pole na debatu.

Je to rovnaké ako u doktora. Keď je človek chorý, hľadá najlepšieho lekára. Ak ho nájde, verí mu. Najhoršie je, keď má stavebník architekta len pre výkresy, ktoré potrebuje pre stavebné povolenie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu