SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Prečo je dobré nájsť si architekta

Nakresliť plán vie ktokoľvek, ale len rozumný architekt – projektant vám vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní

Neoddeliteľnou súčasťou rodinného bývania je najbližšie okolie domu, najčastejšie záhrada. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Môj dom, môj hrad,“ hovorí známe príslovie. Hoci v dnešnej rozsiahlej satelitnej výstavbe sa niektoré domy vskutku hradom podobajú svojimi rozmermi, vežami, cimburím či dokonca pevnostnými múrmi z kameňa, naozaj pekný, fungujúci, pohodlný, proporciami aj ďalšími podstatnými charakteristikami kvalitný dom aby človek hľadal. V porovnaní s množstvom novopostavených je ich až smutne málo, avšak aj také existujú.

Čo je dobrý dom

Dobrý dom predovšetkým zodpovedá možnostiam a potrebám stavebníka, ktorý ho v priebehu rokov bude spokojne užívať a nebude domom zaťažovaný. Dobrý dom využíva jednoduché riešenia a pritom je jedinečný. Za dobrým domom je vždy rozvážny, uvedomelý, informovaný klient a rozumný architekt, ktorý chápe svoju prácu ako službu a zodpovednosť.

Predstavy investora o budúcom rodinnom dome bývajú rozmanité. Líšia sa a odvodzujú od jeho spoločenského postavenia, vzdelania, kultivovanosti, záujmov, dokonca aj veku.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Keďže stavebník spravidla nežije sám, jeho postoje, názory a rozhodnutia významne ovplyvňujú aj rodinní príslušníci. Čo je v úplnom poriadku. Veď dom je v prvom rade priestorom na harmonické a pohodlné medzigeneračné spolužitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neoddeliteľnou súčasťou rodinného bývania je najbližšie okolie domu, najčastejšie záhrada. Treba mať na pamäti, že krása a útulnosť domu aj záhrady neslúži výlučne rodine a jej hosťom, ale stáva sa aj súčasťou širšieho urbanistického segmentu.

Podľa čoho sa pozná profesionál

Dôležité je, aby si rodina našla architekta, s ktorým si bude rozumieť. Najlepšie je rozhliadnuť sa po kvalitnom tvorcovi ešte skôr, než sa začne hľadať pozemok. Už pri výbere pozemku sa dá veľa ovplyvniť. Stavebníkovi a architektovi sa tak včas otvorí pole na debatu.

Je to rovnaké ako u doktora. Keď je človek chorý, hľadá najlepšieho lekára. Ak ho nájde, verí mu. Najhoršie je, keď má stavebník architekta len pre výkresy, ktoré potrebuje pre stavebné povolenie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu