SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Plochá Zem, Savo ako liek, chemtrails. Prečo sú ľudia takí hlúpi?

Nezmysly, konšpirácie, zázračné uzdravenia. Ako je možné, že uveríme hocičomu.

(Zdroj: ILUSTRÁCIA SME - Miroslav Mezei)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autori:Michal Lehuta, Ján Záborský / Trend

J e to už sto rokov, čo Albert Einstein zmenil vnímanie sveta predstavením všeobecnej teórie relativity. Ani génius ako on sa však nevyhol chybičke. Keď svoje rovnice dokončil, prekážalo mu, že neumožňovali opísať statický vesmír – taký, ktorý sa nerozpína ani potenciálne nezmenšuje.

A keďže úzus pred storočím hovoril, že vesmír statický je, jednoducho si ho tam domyslel. Doplnil do rovníc konštantu, ktorá vesmír zastabilizovala.

Do práce, ktorá prelomila hranice myslenia, zapracoval vymyslené číslo, aby spĺňal všeobecne uznávaný, no mylný stereotyp. Fyzik neskôr svoju chybu priznal. O kozmologickej konštante sa hovorí ako o najväčšom omyle Einsteinovej kariéry.

Prečítajte si tiež: Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0 Čítajte 

Nie sú mýty ako mýty

V bežnom živote sa všetci utiekame k stereotypom, „ľudovým múdrostiam“ a iným naučeným spôsobom myslenia. Každodenne.

Predstava, že každý svoj pohľad či názor máme podložený vedeckým výskumom a vnútorne riadne zdôvodnený, než ho predstavíme svetu, je nerealistická. A vo väčšine prípadov to ani nehrá dôležitú úlohu.

Veď koľko sme sa napočúvali o tom, že treba jesť špenát, pretože obsahuje veľa železa? Neobsahuje, ide o omyl v experimentálnych záznamoch ešte z konca 19. storočia. Na chybu sa prišlo pred druhou svetovou vojnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale Pepek námorník už dovtedy stihol spopularizovať myšlienku, ako veľmi rastú zo špenátu svaly, a mýtus sa ujal.

Viera v takéto mýty nám veľmi neškodí: špenát má zmysel jesť už len preto, že je zdravý. Horšie je, ak podliehame predsudkom, ktoré ovplyvňujú širší svet.

Nesprávne chápanie politiky a ekonomiky vedie našu ruku vo voľbách a zlou voľbou potom ovplyvníme nielen seba, ale aj ostatných spoluobčanov.

Absurdná viera v škodlivosť vakcín, v homeopatiu, akupunktúru či iné zázračné lieky alebo diéty môže zasa aj zabíjať. Obavy z vakcinácie len v Európe podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie za posledný rok spôsobili smrť 35 malých detí v podobe miniepidémie osýpok.

Choroby, ktorej sa dá úplne predchádzať očkovaním a ktorá bola napríklad v USA v tomto storočí považovaná za vyhubenú.

Internet nepomohol

Pred zhruba dvadsiatimi rokmi by si človek mohol naivne myslieť, že celosvetová počítačová informačná sieť ľudstvu v potláčaní hlúposti pomôže. Ponúkne mu dostatok informácií na konštruktívne zhodnotenie faktov. Na diskusiu, ktorá ľudí dovedie bližšie k pravde. Nanešťastie, takto prevratná technologická inovácia nezafungovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štúdia výskumníkov z americkej univerzity Yale ukázala, že prístup na internet nafúkol odhad toho, koľko si ľudia myslia, že vedia, do iluzórnych výšok.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu