SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Aj medzi liekmi sú siroty, chýbajú im rodičia

Slúžia na liečbu zriedkavých chorôb, no ich vývoj sa neoplatí, pretože si na seba takmer nikdy nezarobia.

Náklady na vývoj nového lieku sa odhadujú na pol miliardy dolárov. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Tento chalan je šaman, tento chalan je šaman, tento chalan urobil z ničoho niečo,“ zneli slová skladby Majka Spirita na Detskej Univerzite Komenského. Pustil ju srbský profesor Pavel Mučaji počas prednášky o vývoji liekov.

Potom študentom ukázal obrázok detí stojacich v rade na očkovanie. Kým prvé dieťa s ihlou v ruke na ňom kričí a zvyšné sa smejú, druhý chlapec v poradí sa tvári vystrašene. Situáciu dopĺňa text: Nie je to celkom zábava, keď ste ďalší v poradí.

Pavel Mučaji tým skončil svoju prednášku. Hovoril v nej aj o škodlivosti liekov a o tom, že vedľajšie účinky môžu spôsobovať akékoľvek lieky. Výnimkou nie sú ani takzvané lieky siroty.

Prečítajte si tiež: Antibiotiká netreba vždy dobrať, naznačuje nová analýza Čítajte 

Pol miliardy dolárov

„Lieky siroty slúžia na liečbu zriedkavých chorôb. Pomenovanie siroty získali preto, lebo pre vysoké náklady na ich vznik a malý počet užívajúcich pacientov im chýba ´rodič´, ktorý by financoval ich vývoj,“ vysvetľoval Mučaji.

Náklady na vývoj nového lieku sa odhadujú až na pol miliardy dolárov. Testovanie, výroba a predaj liekov sirôt tak výrazne presahujú potenciálny zisk výrobcu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu