SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Prekonali Elán aj Rytmusa. Čo je za úspechom detských pesničiek

Dokážu vypredať ktorýkoľvek kultúrny dom a ich videá majú milióny zhliadnutí. Úspech detských pesničkárov nie je náhodný.

Mária Podhradská a Richard Čanaky založili projekt Spievankovo pred pätnástimi rokmi. Dostávajú 2000 ponúk ročne na koncert. Odohrajú zhruba 60. (Zdroj: Gabriel Kuchta - SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stráviť pár minút v prostredí tehotných žien vás naučí dve veci. Tie skromnejšie si vystačia s prianím, aby bolo dieťa zdravé, tie náročnejšie zvyknú dúfať, že ich dieťa nebude počúvať Spievankovo, Mira Jaroša či Fíha tralala. Márne.

Na deti pôsobia krátke dvoj až trojminútové epizódy. Nepotrebujú veľa objektov naraz.

Pavol Miller, riaditeľ Ducktv

Neprejde veľa času a detské pesničky nielenže ich potomkovia počúvajú, rodičia im ich dokonca spievajú, tancujú s nimi na koncertoch a keď dieťa vysadia v škôlke, v aute počúvajú album ďalej.

Niektoré matky pri tom len ťukajú do volantu, iné si aj nahlas spievajú. Nejedna križovatka sa rozosmiala, keď sa cez otvorené okno niektorého zo stojacich áut ozývali slová nôtiacej šoférky.

Ťuki, ťuki, ťukalo, vo vajíčku volalo, ťuki, ťuki, pre hlavičku, nemá miesto vo vajíčku, ťuki, ťuki, ťuk.

Profesionáli

Novodobá detská tvorba však nedokáže rozosmiať len križovatky, ale aj deti. Popritom ich učí umývať si zuby, počítať do päť, poznať zvieratá či poprosiť a ďakovať. Za pätnásť rokov sa stala povinnou výbavou domácností, zvalcovala tvorbu pre dospelých, vládne slovenskému youtube aj rebríčku najpredávanejších albumov a z jednoduchých melódií prešla k spolupráci s profesionálnymi hudobníkmi či orchestrom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„V hudobnej tvorbe pre deti prevláda nekvalita a podľa mňa sa dá dieťa hudobne kŕmiť hocičím. Ja k tomu však pristupujem ako k akémukoľvek projektu pre dospelých, pretože deti sú schopné v rámci hudby vnímať naozaj veľa,“ hovorí profesionálny huslista Stanislav Palúch, ktorý aranžuje hudbu pre Spievankovo.

Čo stojí za úspechom detských interpretov a vďaka čomu sa ich spoločnosti blížia k ročným tržbám takmer milión eur?

Pesničky testujú na deťoch, spolupracujú s vývojovými či detskými psychológmi a dodržujú presné postupy ako pieseň poskladať. Na vytváraní ideálnej pesničky pre deti pracovala aj držiteľka ceny Grammy, známa skladateľka a hudobníčka Imogen Heap.

Zarábajú viac ako Elán

Zarábať hudbou pre deti je zhruba také pravdepodobné ako to, že Peter Sagan vyhrá tretie majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike v rade. Tušíte, že by sa to za istých okolností malo podariť, ale bol by to skôr zázrak. To však nebol prípad Mira Jaroša.

„Prišla za mnou riaditeľka vydavateľstva Ikar a povedala: Áno, budeš písať pre deti a predáme z toho dvadsaťtisíc kusov. Smial som sa, ale mal som predtým úctu. Tak som sa nechal ukecať, napísal som ďalšie a úspech sa opakoval,“ povedal Miro Jaroš v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prvý album s tvorbou pre deti vydal v roku 2014, odvtedy nahral ďalšie dva. Získal za ne platinovú platňu a podobne ako ďalší detskí interpreti aj on tromfol tie najznámejšie hviezdy popovej a rapovej scény na Slovensku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu