SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Segedín náš každodenný. Ako žijú ľudia so superobezitou

Spoločnosť nie je pripravená na superobéznych ľudí. Vyšetrujú ich v zoologických záhradách a poisťovne hradia liečbu len výnimočne.

Na Slovensku má morbídnu obezitu podľa odhadov viac ako jedno percento dospelej populácie. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vešiaky narážali jeden do druhého, taký ten plastový zvuk, ťuk ťuk, keď sa prehrabávate oblečením v obchode. Z jednej strany na druhú, denne tak najazdia na pár centimetroch možno aj kilometre.

Raz takto posúvala ramienka Mária Strýčková. Prezerala si jesennú kolekciu a rozhodovala sa, ktorú z košieľ zobrať. Žltá sa jej zdala príliš výrazná, biela zase obyčajná a modrú nemali. Zrazu k nej pristúpila jedna z predavačiek. Odzadu.

„Pre vás tu nič nemáme,“ započula spoza chrbta.

Otočila sa, aby sa uistila, či sa predavačka nerozpráva s niekým iným. Bolo však vopred jasné, že hovorí s ňou.

Mária vtedy mala 124 kilogramov a v jednom z obchodov nákupného centra práve vyberala niečo pre dcéry. Pre seba nemohla. Pre ňu tam nič nemali.

„Znelo to strašne potupne,“ spomína na zážitok spred pár rokov.

Dnes má o 55 kilogramov menej, dostala sa na hranicu 70 kíl. S nadváhou však žila viac ako pätnásť rokov. Zničila jej kĺby, namáhala srdce a keď mala ísť po niečo po schodoch, radšej zakričala, aby jej to niekto priniesol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podobných príbehov existuje nemálo. Napriek tomu je svet morbídne obéznych osôb cudzí nielen verejnosti, ale aj poisťovniam či lekárom.

Vyliezť z vane je problém

Prestal ju baviť život. Nechodila do spoločnosti, všetko ju bolelo a hanbila sa za svoju postavu. Začala mať problém s obličkami, so štítnou žľazou, s vysokým krvným tlakom a odobrali jej pohlavné orgány.

Mária Strýčková brala štyri lieky na krvný tlak, ďalší na štítnu žľazu. Kvôli obličkovým kameňom bola na viac ako dvadsiatich operáciách a operovať jej museli aj koleno. Ak by sa hmotnosť neznížila, na rad by prišlo druhé koleno, bedrové kĺby a neskôr aj celková výmena kĺbov.

Spávala na chrbte a keď ležala, mala pocit, akoby jej niekto sedel na hrudi. Keď sa otočila na bok, boleli ju kĺby. Nedalo sa jej dýchať. Ráno nevstala skôr ako o desiatej.

Vytvorila si systém, ako vyliezť z vane. Keďže sa kvôli kolenám nemohla normálne postaviť, musela sa otočiť na štyri, chytiť sa vane a jednu po druhej nohe sa zdvihnúť.

O prsiach hovorila, že jej ležia na bruchu. Keď sa pozrela dole, nevidela si ani na nohy. V lietadlách si pás zapínala úplne natesno, až sa do nej zarezával, len aby si nemusela pýtať nadstavbu. To by bola hanba.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu