SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Sto kilometrov cez korene a v blate. Držte si závoj a motýlik

Súťaž Železný muž pozná každý, no existujú aj železné ženy. Také, čo behajú viac než maratónske trate v teréne a oslávia na nich aj sobáš.

Mladí manželia pred štartom. Ženích prišiel s motýlikom až do cieľa. (Zdroj: archív Júlie Batmendijnovej)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výročie svadby je zväčša príležitosť na romantickú večeru či relax vo wellness. Mladí manželia Júlia Batmendijnová a Juraj Tekel to však videli inak. Prvé výročie svadby sa rozhodli tento rok osláviť spotení a špinaví na 85-kilometrovom behu dvojíc v teréne Ultrapunk 85.

A nech to má atmosféru – vo svadobnom outfite, nevesta v bielom so závojom a ženích so svadobným motýlikom.

„Povedali sme si, že urobíme trochu šou, že si užijeme spoločný čas, ktorý nebude kávičkovaním ani ležaním niekde na ležadle, ale tým, čo nás teraz obidvoch baví,“ s úsmevom vysvetľuje Júlia.

S motýlikom až do cieľa

V zmiešanej kategórii mužov a žien dorazil ich tím s recesistickým názvom Ich liebe dich, Rammstein nicht! po takmer sedemnástich hodinách prvý. Porazili aj niektoré mužské dvojice. Trať z Handlovej cez Fačkovské sedlo až do Bojníc mala prevýšenie štyritisíc metrov a veľmi náročný profil.

Vybrať sa vo svadobnom na takýto extrémny zážitok má svoje úskalia. „Keď som šla padnúť, dávala som si pozor, aby som si oblečenie čo najmenej zašpinila. Potom som to však vzdala, lebo keby som tak pokračovala, asi si zlomím zápästia,“ približuje Júlia. Závoj si pri behu pripla na batoh, lebo jej na hlave prekážal. Jej manžel prebehol so svadobným motýlikom až do cieľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slzy dojatia, aj krízy

Júlia nie je na takzvaných ultratrail pretekoch – behoch na trasách v teréne dlhších ako maratón, často sto- a viackilometrových, žiadny nováčik. Na prvé extrémne preteky Trnavská stovka ju v roku 2013 nahovoril kamarát.

„Povedala som si: to znie šialene, to musím skúsiť,“ opisuje svoje začiatky. Hneď prvý ultratrail beh ju úplne nadchol. „Páčil sa mi ten pocit zničenia, že som zaľahla a spala ako drevo. Pri takomto behu vidíš kus krajiny za krátky čas a ja milujem prírodu aj pohyb,“ hovorí Júlia. Odvtedy už absolvovala asi dvadsať pretekov a má dobré výsledky.

Neznamená to však, že si užíva každú sekundu. „Som emotívny typ, mám pri pretekoch veľké výkyvy nálad, od sĺz dojatia až po úplné krízy, že by som prekliala aj ponožku.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu