SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Na náhrobnom kameni má napísané: hlavný skaut sveta

Pred 110 rokmi vycestovalo dvadsať chlapcov na prvý skautský tábor v histórii. Bol to moment, ktorý sa dodnes označuje za počiatok skautského hnutia.

Robert Baden-Powell, hlavný skaut sveta, sa narodil 22. februára 1857. Zomrel 8. januára 1941 v Keni. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V prístave juhoanglického mesta Poole stál 29. júla 1907 na brehu muž. Čakal na dvadsaťdva chlapcov, ktorých po príchode naložil do loďky a odviezol na Brownsea, asi tri kilometre vzdialený ostrov.

Výber chlapcov nebol náhodný - tvorili ho študenti súkromných škôl aj synovia rodín pracujúcej triedy. Tu na ostrove sa mali naučiť spolupráci, ale i vybudovať medzi sebou priateľstvo, v ktorom pôvod či materiálne zabezpečenie rodiny nebude hrať žiadnu úlohu.

Tak si to predstavoval Robert Baden-Powell, herec, spisovateľ, hrdina. Kto je tento muž? pýtali sa aj autori rovnomenného videa. „Vzdelávateľ, rodinne založený muž, obdivuhodný človek. Muž mieru,“ odpovedali tým, čo na starých fotografiách Roberta Badena-Powella na prvý pohľad nespoznali alebo tým, ktorí jeho meno jednoducho nepoznajú vôbec.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Fotky z armády, zábery smejúcich sa detí, Baden-Powell za rečníckym pultom. A do toho víťazná hudba, bubny, sláčiky, ženský spev. Keď sa na film zadíva človek, ktorý príbeh Roberta Badena-Powella nepozná, môže sa mu to zdať trochu nadnesené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No pravdou je, že chlapík, o ktorom video hovorí, bol skutočne všetkým, čo autori spomínajú. A pre mnohých aj niekto, koho by neváhali označiť za hrdinu.

Muž, ktorý má slová „hlavný skaut sveta“ i na svojom náhrobnom kameni, zorganizoval prvý tábor, v ktorom deti učil, ako prežiť v divočine, koncom júla a začiatkom augusta roku 1907. Prvé stretnutie dvadsiatky chlapcov na ostrove Brownsea Island bolo momentom, ktorý sa dodnes označuje za počiatok skautského hnutia.

Načítavam video...

India aj Južná Afrika

Robert Baden-Powell sa narodil vo februári roku 1857. Desaťčlenná rodina prišla o otca, keď bol Robert ešte chlapcom - mal len tri roky. Deti sa tak naučili samostatnosti už v mladom veku, spoločne chodievali do prírody, stavali si bunkre aj loďky. Najobľúbenejšou letnou zábavou zas bolo chodenie na dlhé výlety. Bez mamy. Museli si poradiť samé.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu