SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Kde sa dá okúpať? Za vodou netreba cestovať k moru, najviac kúpalísk je na strednom Slovensku

Na návštevu akvaparkov či vodných svetov budete potrebovať tučnejšiu peňaženku. V prírodných vodách sa okúpete zadarmo, ale bez záruky.

Kúpalisko Vadaš v Štúrove. (Zdroj: KÚPALISKO VADAŠ)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Osviežiť sa vo vode počas tropických letný dní na Slovensku nie je problém. Kto sa chce v lete schladiť, má na výber.

Umelých kúpalísk je na Slovensku dokopy zhruba 180, najviac na strednom Slovensku. V horách vyrástlo v posledných rokoch niekoľko veľkých akvaparkov, smerom na juh stúpa počet termálnych kúpalísk.

V tejto sezóne pribudli aj nové zariadenia.

Obyvatelia Kysúc, ktorí sa ešte vlani cestovali schladiť až za poľské hranice, sa už niekoľko týždňov tešia z nového mestského kúpaliska v Čadci.

Sklamaní, naopak, ostanú návštevníci Kremnice. Obľúbené termálne Kúpalisko Katarína v tomto roku neotvorili. V poradí už druhú sezónu vynechá zo známejších zariadení aj Termál centrum Galandia v Galante.

Vodu v kúpaliskách kontrolujú v priebehu celého leta hygienici. „Niektoré parametre, ako napríklad reakcia vody, teplota a obsah dezinfekčných prostriedkov sa zisťujú trikrát za deň. Iné raz za dva týždne,“ vysvetlila hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová.

Informáciu o kvalite vody by mal prevádzkovateľ zverejniť na viditeľnom mieste. Môže to byť kompletný rozbor vody alebo len vyjadrenie, že voda má vyhovujúcu kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V blízkosti lyžiarskych stredísk sa darí viacerým akvaparkom s desiatkami lákavých atrakcií. Väčšina z nich býva v cene vstupného, za saunovanie a wellness si už priplatíte.

Vstupenky do vodných svetov nie sú lacné, nájdete v nich však kompletné zázemie od bufetov, cez vybavené šatne až po detské kútiky.

Rodina s dvoma platiacimi deťmi zaplatí za celodenný vstup v najlacnejších najmenej 27 eur, v tých drahších je cena 55 eur pre rodinu s dvomi deťmi už so započítanou zľavou.

Pozor, ceny vstupného v piatok a cez víkend môžu byť vyššie ako ceny počas pracovného týždňa.

Menej možností na kúpanie je na východe krajiny. Nedostatok vybudovaných vodných parkov však kompenzujú viaceré vodné nádrže a iné prírodné vodné plochy. Na celom Slovensku ich je dokopy zhruba 80. Hygienici však pravidelne – každé dva týždne kontrolujú len tie, ktoré majú svojho prevádzkovateľa. Lokality, kde sa chodí kúpať menej ľudí, kontrolujú len orientačne.

1. Aquapark Senec

Jeho výhodou je dostupnosť z Bratislavy. Najväčším lákadlom veľká toboganová veža, ktorej najvyšší bod siaha do výšky 12 metrov, čo je približne na úrovni štvrtého poschodia. Bonusom je výhľad na neďaleké Senecké jazerá.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu