SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Chlpaté, huňaté či šupinaté. Vydajte sa na výlet za zvieratami

K tradičným zoologickým záhradám pribudli na Slovensku v posledných rokoch aj menšie zveroparky, zverince či kontaktná zoo.

Panda Hu z bojnickej ZOO. (Zdroj: FOTO - TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zvieratá nás fascinujú už tisícky rokov, o čom svedčia nástenné maľby v jaskyniach. Čo nás na nich tak láka? Prečo sa s nimi tak radi stretávame?

Nie je to len príjemný výlet s rodinou či priateľmi, alebo možnosť ukázať deťom skutočnú podobu ich rozprávkových hrdinov. V dnešnom uponáhľanom svete ponúkajú zoologické záhrady či zvieracie parky oázu pokoja, kde majú ľudia šancu preskúmať nové obzory alebo rozšíriť si svoje vlastné.

Milovníci zvierat - detskí i dospelí - si na Slovensku majú z čoho vyberať. K piatim tradičným zoologickým záhradám v Bojniciach, Bratislave, Košiciach, Spišskej Novej Vsi a Stropkove pribudli v posledných rokoch aj menšie zveroparky, zverince či kontaktná zoo.

Vlky majú nový domov

Najstaršia slovenská zoo v Bojniciach víta návštevníkov už 62. sezónu. Od júla už pod novým názvom Národná zoologická záhrada Bojnice. „Novým druhom v našej zoo je zobákorožec vrásčitý, máme nové tigrie ryby a ďalšie dva druhy pribudli do našej kolekcie papagájov," vysvetlila Simona Kubičková.

Lákadlom pre návštevníkov sú dve pandy červené - Chong Mao a Huo Hu, bojnická zoo ako jediná na Slovensku chová slony africké, obľúbená je aj motýlia záhrada. V auguste si v Bojniciach zopakujú Noc netopierov plnú zaujímavostí zo života týchto tvorov. Minulý rok prišlo do bojnickej zoo viac než 360-tisíc návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obľúbeným miestom rodinných výletov je aj zoologická záhrada v hlavnom meste. Bratislavskú zoo založili v roku 1960 a je domovom približne 170 druhov zvierat. Nedávno tu pribudol novovybudovaný výbeh pre vlky eurázijské. Návštevníci môžu obdivovať aj niekoľko tohtoročných prírastkov.

„Ešte vo februári sa narodilo mláďatko gibona zlatolíceho, surikatia rodinka sa rozrástla o šesť nových malých členov a v júni sa po dvoch jarných prírastkoch narodilo ďalšie mláďa lemura kata. Pribudli nám aj mladé kozičky holandské, labute hrbozobé, lamy krotké, jelene kanadské, rysy kanadské a veľa ďalších zvieratiek," uviedla Michaela Ferenčuchová.

Aj cez prázdniny ponúkajú návštevníkom zoo víkendové komentované kŕmenia, deti majú každý deň možnosť povoziť sa na koňoch.

Snežný leopard, klokany i losy

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu