SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Jednoduchý návod na to, ako na cestách neutŕžiť hanbu

Sú národy, ktorých turisti majú vo svete zlé meno. Aby ste sa nimi nestali, nechajte sa viesť tipmi, ako cestovať tak, aby po vás zostal dobrý dojem.

Sawang cestuje na bicykli. Je to spôsob, ktorý je voči prírode šetrnejší. (Zdroj: archív Sawanga)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Osem nocí s polpenziou, výlet na štvorkolky či selfie pred katedrálou už dávno nie je len pre privilegovaných. Na internete nájdete stovky tipov, ako cestovať lacno po celom svete. Či s agentúrou, alebo na vlastnú päsť, aj do tých najexotickejších kútov sa dnes dostanete za pár hodín a pár stoviek eur.

Ale čo potom, keď vykročíte z klimatizovanej letiskovej haly do sveta iných zvykov a ekonomických štandardov? Ako neskĺznuť do povrchnej prehliadky miestnych atrakcií a správať sa ako zodpovedný cestovateľ? Čo vlastne znamená tento pojem, ktorý sa čoraz častejšie skloňuje v každom modernom bedekri?

1. Zabudnite na elektroniku

Základným predpokladom na cestovanie, ktoré je citlivé k miestnej kultúre aj k životnému prostrediu, je vnímavosť. „Citlivý cestovateľ, ktorý vníma výruby v dažďových pralesoch alebo ničenie najkrajších prirodzených miest hotelmi a zjazdovkami, zrejme pochopí aj súvislosti medzi konzumom, masovým turizmom a ničením krajiny, jej kultúry a prírody,“ hovorí Štefan Szabó z Ekocentra Sosna, ktoré organizuje cestovateľský festival Iné cesty v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štefan radí cestovať bez elektroniky a selfie tyčiek. „Človek má cestovať preto, aby sa kultivoval, aby hľadal odpovede na svoje zásadné otázky, aby niekomu alebo niečomu aspoň trocha pomohol a nie preto, aby mal čo vešať na svoju stenu,“ myslí si. Ako teda zanechať pozitívnu stopu?

2. Študujte pred cestou

Vďaka lacným letenkám dnes ľudia často cestujú aj tam, kam možno vôbec nezamýšľali cestovať.

Našťastie, máme čoraz viac zdrojov informácií než len známeho turistického sprievodcu od Lonely Planet.

Zaujímavými zdrojmi sú znalosti iných cestovateľov, ktorí navštívili vašu plánovanú destináciu. „Pred cestou vždy hľadám cestovateľské blogy mojich obľúbených blogerov. Prečítam si články z danej oblasti alebo blogerovi rovno napíšem, či mi vie dať tipy,“ radí Viera Valentová, ktorá sa s priateľom nedávno vydala na dlhodobú cestu po Južnej Amerike.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Pred cestou do Ekvádora sme sa stretli aj s Ekvádorčanmi, ktorí dlhodobo žijú v Bratislave,“ menuje Viera ďalší zdroj. Prípadne sa skontaktujte s miestnymi, napríklad cez rôzne cestovateľské skupiny na facebooku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotné informácie môžu podať aj dokumentárne filmy o krajine, kam sa chystáte. Ak sa pred cestou dozviete čosi o histórii, pomôže vám to lepšie pochopiť, prečo sa dnes ľudia správajú tak, ako sa správajú, či prečo je ich krajina bohatá, alebo chudobná.

Až keď si pozriete napríklad dokument Josha Oppenheimera Podoba ticha o genocíde v Indonézii, priblížite sa k predstave, prečo obyvatelia krajiny odsúhlasia aj neakceptovateľné veci s úsmevom na tvári. Prečo nevnímajú príčinu a následok tak, ako ich vnímame my. Za genocídu pachánú na tých, ktorí vraj boli komunistami, dodnes nebol nikto potrestaný.

Ak sa chcete vyhnúť faux pas, nebudete sa v Indonézii pýtať na komunistov.

Takisto je dobré vždy si pred cestou čítať miestne noviny v angličtine, aby ste vedeli, čo sa v krajine aktuálne deje.

3. Spoznajte ich zvyky

„Keď som už pred cestou upovedomená o miestnych zvykoch a dávam najavo, že ich rešpektujem, oveľa lepšie vychádzam s miestnymi,“ spomína Viera.

Ak nechcete uraziť miestnych či ak nechcete byť vystavení ich nekonečným pohľadom, bude sa vám napríklad hodiť informácia o tom, čo si obliecť. „Obliekanie je prvá vec, na ktorú by som si dala pozor. Najmä ak plánujete navštíviť dediny alebo oblasti, ktoré nie sú turistické, je lepšie sa zahaliť. Môžete mať krátke nohavice či šaty, ale dajte si pozor, aby neboli príliš odhaľujúce,“ odporúča najmä ženám mladá Indka Samiksha, ktorá pravidelne hostí u seba doma cudzincov cez sieť couchsurfing.

Na vhodné oblečenie upozorňujú aj Indonézania či Thajčan Sawang, aj Slovenka, ktorá niekoľko rokov sprevádzala slovenských turistov vo viacerých ázijských krajinách.

„Som v ich krajine na návšteve, obkolesuje ma väčšina, ktorá sa riadi nejakými pre ňu významnými zvykmi. A tak k nim pristupujem s rešpektom. Ak v Iráne nosia ženy na hlavách šatky, bez reptania si ju dám aj ja. Nemusím s tým vnútorne súhlasiť, ale urobím to, pretože je to prejav slušnosti. Ukazujem tak, že akceptujem ich zvyky, ktoré môžu byť iné ako tie, aké máme doma, no čo nás spája, je ľudskosť a láskavosť prejavená aj týmto spôsobom,” myslí si Martina Trginová, ktorá aktuálne žije a pracuje na Srí Lanke.

„Rešpektovanie inej kultúry je tu nielen preto, aby sme preukázali naše pochopenie k zvyklostiam iného národa. Je tu aj preto, aby nás uchránilo pred rôznymi, nie vždy príjemnými situáciami,“ dodáva Martina.

„Sú krajiny, ktorých turisti majú vo svete veľmi zlé meno. Miestni potom majú tendenciu zaraďovať do tej istej skupiny všetkých turistov z danej krajiny,“ upozorňuje Sawang.

4. Naučte sa niekoľko miestnych slov

Spáchať na cestách faux pas je tým jednoduchšie, čím odlišnejšia je kultúra či jazyk krajiny.

„Na Filipínach s angličtinou nie je problém, ale zopár fráz určite zaskočí, aj keď vám ich miestni povedia s perfektným americkým prízvukom,“ spomína si na svoje nedorozumenie Ivana Grešlíková, ktorá žije na cestách už viac ako tri roky.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu