SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Režisérka Spievajúceho domu: To, čo mi ľudia rozprávali, bolo strašidelné

Sláva Daubnerová sa v novej hre inšpirovala absurdným prípadom zo Štúrova, keď jedna žena štrnásť rokov týrala susedov opernou hudbou.

Aj po tom, čo hudba z tajomného domu utíchla, cítila režisérka SLÁVA DAUBNEROVÁ v uliciach Štúrova zvláštny stav napätia. Hovorila s obyvateľmi mesta i s priamymi susedmi ženy, ktorá sa stala urbánnou legendou. Študovala súdne spisy a autentické materiály. Príbeh sa stal inšpiráciou pre jej inscenáciu Spievajúci dom v Slovenskom národnom divadle.

Z čoho všetkého ste pri tvorbe scenára predstavenia vychádzali okrem reportáží v médiách? Rozprávali ste sa aj so Štúrovčanmi?

Bola som v Štúrove a robila som rozhovory s ľuďmi, ktorí žijú na tej ulici, aj keď nie všetci boli ochotní hovoriť. Keď som tam bola, hudba už bola pár mesiacov vypnutá a bol tam zvláštny stav napätia. Veľa ľudí sa bálo hovoriť, aby sa to nezačalo celé odznova. Hovorila som s priamymi susedmi, ale aj s obyvateľmi. Najviac ma fascinovali urbánne legendy, ktoré okolo Evy N. vznikli.

Každý človek dokáže voľbou slov dodať príbehu iný odtieň, akcent. Veľa príhod sa začínalo vetou „jedna pani povedala“, „počula som, že“, „vraj“ a tak ďalej. Už na tom som videla, že to nemusia byť objektívne informácie, no nechcem to nejako zľahčovať. To, čo tí ľudia rozprávali, bolo strašidelné.

Prečítajte si tiež: Spievajúci dom týral operou celú ulicu Čítajte 

Aké príhody napríklad rozprávali?

Zaujímavé boli príhody, keď ešte nebývala v tom dome, ale na sídlisku. Už odtiaľ šiel o nej dosť nelichotivý chýr. Vzdialenejší susedia hovorili, že počuli napríklad, že bila svojho muža. Jedni hovorili, že ho zmlátila, až musela prísť sanitka, iná pani mi rozprávala, že zachytili rinčanie skla, z čoho však vôbec nebolo jasné, kto bol agresorom. Jedni hovorili, že búchala po radiátoroch, iní, že mala železnú guľu a tou búchala o zem. Suseda, ktorý mal obchod vedľa nej, vraj naháňala s mačetou, lebo chcel niečo opravovať na jej pozemku. No niekto iný zas povedal, že to nebola mačeta, ale strelná zbraň. Príhody mali naozaj hororový nádych.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudia už vopred rezignujú – skôr než sa s nejakým problémom obrátia na akékoľvek inštitúcie. Všade totiž vládne veľká byrokracia a predovšetkým nekompetentnosť.

Ako veľmi ste sa pridŕžali skutočnosti v divadelnej hre?

Oveľa menej ako v predstavení Solo lamentoso. Tam sa jednalo o dokumentárne divadlo, čerpala som zo súdnych spisov, z reportáží na Markíze a inšpiroval ma aj jej blog, kde kauzu opisuje z vlastného uhla pohľadu. Je zaujímavé, že to je jediná forma, akou komunikuje – inak nezdvíha telefóny, neodpovedá. Pri hre Spievajúci dom som sa inšpirovala autentickými materiálmi, ale postavy aj pointa sú vymyslené. Chcela som poukázať na to, že v tomto spore nie je jednoznačná kladná a záporná postava a každý má čo-to na rováši. V predstavení Spievajúci dom dlho dotyčnú – Evu N. nevidíme, iba o nej počujeme rozprávať druhých ľudí. V prvej časti hry vidieť, ako sa v našej hlave rodí monštrum. V druhej som chcela ten obraz narušiť – z domu nemusí vyjsť práve dvanásťhlavý drak.

Mali ste názor, kto mal väčší podiel viny?

Boli momenty, keď som váhala. V blogu Evy N. je veľa vecí uveriteľných. Rovnako ako informácie v súdnych spisoch, že susedia začali byť k nej agresívni, hneď ako sa tam nasťahovala. Prejavy agresie mali podľa súdnych spisov charakter nebezpečného vyhrážania.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu