SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Milan Fiľo: Moja chyba? Ružomberský futbal, mohli sme za to mať veľkú fabriku

Milan Fiľo sa usadil vo veľkom biznise sprivatizovaním ružomberských papierní, otvorené rozhovory nezvykne poskytovať.

Milan Fiľo. (Zdroj: Maňo Štrauch / Trend)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autori: Ivan Haluza, Lukáš Kvašňák / Trend

Bývalí zamestnanci ho žalujú, že im nevydal akcie v takej miere, ako ho k tomu zaväzovala privatizačná zmluva. Dlhšie je kritizovaný za svoje nadštandardné vzťahy s politikmi, daňové úľavy a nákup dreva zo štátnych lesov za podmienok, aké vraj iní odberatelia nemajú. MILAN FIĽO vysvetľuje, ako sa mu podarilo preklenúť náročné roky zo začiatku globálnej finančnej krízy, keď sa mu biznisy s hygienickým papierom i mäsom zosunuli do strát. A ako je v posledných rokoch opäť vo forme.

Čo ste zmenili vo vašej skupine, že ste váš biznis s hygienickým papierom a mäsom zlepšili a dokonca kupujete ďalšie firmy?

Mäsiarstvo je veľmi zložité a sami sme spoznali, že na vybudovanie dobrej firmy i dobrej značky v ňom treba aspoň desať rokov. Jednoducho lepšie výsledky potrebovali čas. Ešte aj dnes sme v mäsiarstve len na začiatku budovania naozaj dobrého biznisu. Keď sme pred krízou kúpili naše mäsokombináty, ich celkové dlhy boli až 30 miliónov eur.

Dnes nemajú jediné euro úverov a sú v zisku. Navyše k Taurisu sme prezieravo prikúpili spracovateľa rýb Rybu Košice, ktorá naše potravinárstvo dostala aj do gastro prevádzok. Tento rok v našej potravinárskej divízii očakávame celkový obrat na úrovni 150 miliónov eur a naša EBITDA v nej bude už dosť slušných osem miliónov eur. A to ešte Rybu Košice chceme rozšíriť na dvoj- až trojnásobnú kapacitu. Náš potravinársky biznis zlepšujeme tiež preto, že sa dokážeme učiť z vlastných chýb.

Vaša najväčšia chyba?

Rozhodne ružomberský futbal. Berie to veľa peňazí, za ktoré sme mohli mať už napríklad ďalšiu veľkú fabriku pre dvetisíc ľudí.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu