SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Od čačaného básnika ku kakanému ministrovi

Rozhovor s profesorom Valérom Mikulom o básnikovi Miroslavovi Válkovi.

Minister kultúry SSR Miroslav Válek s predsedom vlády SSR Petrom Colotkom 6. marca 1973. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Literárny vedec Valér Mikula je editorom Válkovho Básnického diela (2005) a jeho pohľad na básnika a jeho tvorbu je ako jeden z mála zbavený sentimentu a zhovievavosti. Válek má podľa neho svoje umelecké vrcholy a pády a jeho ministrovanie bolo službou zlu.

V čom bol Válek výnimočný?

Na jednej strane je jeho schopnosť pravdivo a bez ilúzií vidieť človeka – v tom je Válek na Slovensku výnimočný. Na druhej strane je tu ochota prijímať hotové „pravdy“, vyfabrikované komunistickou ideológiou – v tomto je nevýnimočný, ba priam typický.

To prvé v našej kultúre ostane, to druhé je neobhájiteľné, aj keď dodnes sa ešte nájdu jeho advokáti. Pre mňa je však najvzácnejšia jeho schopnosť vidieť skutočnosť ostro a nemilosrdne a ostať pritom lyrikom, čiže „spievať“ o svojom smútku či sklamaní. To je klasická podoba poézie a plakať tak pôsobivo, ako on dokázali len nemnohí.

Ktorá z Válkových kníh je podľa vás najlepšia? Respektíve čo z jeho diela by ste odporučili záujemcovi o jeho tvorbu?

Milé pre svoju kultivovanosť a ozvennosť sú básne z tzv. obdobia Zápaliek (1946 - 1948). Po nastolení socialistického realizmu sa našťastie zdržal výraznejších aktivít – napísal len zo dve básnické agitky a jednu „populárnu“, dnes už takmer rozkošnú pesničku o zamilovanom budovateľovi Oravskej priehrady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1956, keď to politicky trochu „odmäklo“, už písal naozaj moderné básne, ktoré sa čitateľom páčili, a neboli pritom vôbec plytké, naopak! Také nájdeme v prvej časti Dotykov (1959), no v druhej už hlása dobové „ideály“. A rovnako v ďalších dvoch zbierkach Príťažlivosť (1961) a Nepokoj (1963) je množstvo výborných básní, ale aj niekoľko politicky vykalkulovaných. Istým vrcholom a hranicou zároveň je zbierka Milovanie v husej koži (1965). Potom už nič.

Prečo hranicou?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu