SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

V ako Válek. Fragmenty z počítačového zápisníka

Profesor Ján Zambor o Válkovej poézii a ako ju interpretovať.

Miroslav Válek okolo roku 1988. (Zdroj: Peter Procházka)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poéziu Miroslava Válka a jej kritický ohlas sledujem od roku 1963, keď som si ako michalovský stredoškolák kúpil jeho zbierku Nepokoj.

Počas mojich prešovských vysokoškolských štúdií v druhej polovici šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov dôležité úvahy o jeho poézii napísali aj znalci, s ktorými som sa v Prešove stretával, FrantišekAndraščík, Imrich Vaško a Albín Bagin.

Válkove básne s prešovským alternatívnym študentským divadlom poézie inscenoval Karol Horák. Toto experimentálne predstavenie malo invenčný názov V ako Válek (1970), ktorý tiež poukazuje na vtedajšiu prestíž autorovej poézie.

Po dlhšom čase som dospel k rozhodnutiu, že poéziu niektorých slovenských autorov, ktorú celý život čítam, musím podrobiť hlbšej literárnovednej reflexii.

Takto vznikli aj moje práce o Válkovej pôvodnej i prekladovej poézii, ktoré vyústili do monografie Niečo ako láska, niečo ako soľ. Miroslav Válek v interpretáciách (LIC 2013). V tomto prípade mi šlo aj o to, aby som uvažovanie o Válkovom literárnom diele na základe analýzy a interpretácie jeho textov vrátil do polohy vecnej odbornej reflexie.

Hodnoty Válkovej poézie

Podstatný hodnotový prínos pôvodnej poézie Miroslava Válka predstavujú jeho prvé štyri zbierky Dotyky (1959), Príťažlivosť (1961), Nepokoj (1963) a Milovanie v husej koži (1965), ktoré vyšli aj pod spoločným názvom Štyri knihy nepokoja, a cykly intímnej lyriky Z vody (1977) a Obrazáreň (1980).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výstavbu jednotlivých kníh, celku prvých štyroch i širšieho celku s dvoma neskorými cyklami charakterizuje veľká miera metodickosti. Pritom nadväznosť jednotlivých podcelkov je kontinuitno-diskontinuitná. Autor rozvíja jestvujúce, ale v intenciách neprestávajúceho básnického poznávania predovšetkým mení optiku, prichádza s novými alternatívami.

Z jeho poézie pre deti sú najvýznamnejšie knihy Veľká cestovná horúčka pre malých cestovateľov (1964) a Do Tramtárie (1970). To všetko sú stále živé a podnetné hodnoty jeho tvorby, modernej slovenskej a podľa mojej mienky aj univerzálnej poézie.

K týmto knihám možno priradiť autorov súbor Preklady (1977). Poéma Slovo (1976) sa z radu básnikových kníh vymyká. Viacaspektovosť a protirečivosť jeho tvorby nahradila zjednodušujúca jednoznačnosť, transparentný priemet dobovej ideológie. Prijímam z nej iba fragmenty.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu