SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Právnik: Žasnem, koľko peňazí ľudia pustia z ruky

Rozvod, predaj bytu, pôžičky – nie sú to príjemné veci, ale stretávame sa s nimi a notoricky pri nich opakujeme tie isté chyby.

Ivan Syrový pracuje v advokácii od ukončenia Právnickej fakulty UK. Od roku 2008 pôsobí ako advokát, venuje sa občianskemu, obchodnému a správnemu právu aj ochrane ľudských práv. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Advokát IVAN SYROVÝ sa neustále stretával s príbehmi ľudí, ktorí boli podvedení, predali nehnuteľnosť, a nedostali za ňu peniaze. Alebo naopak, zaplatili, a nemajú ani nehnuteľnosť, ani peniaze. A keďže z vlastnej praxe vie, že až v 99 percentách sa dá komplikáciám predísť, rozhodol sa o svoje skúsenosti podeliť v knihe Môj domáci právnik. Spísal v nej rady pre rôzne životné situácie – od sobáša až po pôžičky či susedské spory.

Môže podľa vás kniha nahradiť radu právnika?

Nie, stále platí, že v núdzi je najlepšie obrátiť sa na právnika. A radšej skôr ako neskoro. Často by sa dalo predísť komplikáciám napríklad ešte pred podpisom zmluvy. Ale keď už je neskoro, musíme ísť do súdnych sporov s neistým výsledkom. Mnohí sa snažia získať rady z internetu, no ich kvalitu nik nezaručuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníka teda treba osloviť bez váhania, no zároveň je dobré byť už pred odbornou konzultáciou zorientovaný v problematike. Môj domáci právnik by mal byť niečo ako právna prvá pomoc.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Právnici si radi potrpia na presné formulácie. Nebol pre vás problém zjednodušiť právne rady tak, aby im čitateľ rozumel?

Snažil som sa vyjadrovať zrozumiteľným jazykom. Usiloval som sa tiež opísať najbežnejšie situácie z každodenného života. Ako som si totiž všimol v praxi, niektoré problémy sa pravidelne opakujú a aj ľudia pri nich notoricky opakujú tie isté chyby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O aké prípady ide?

Čítankovým príkladom je kúpa a predaj nehnuteľností. Neustále sa stretávam s prípadmi ľudí, ktorí boli podvedení, predali nehnuteľnosť, a nedostali za ňu peniaze. Alebo naopak, zaplatili, a nemajú ani nehnuteľnosť, ani peniaze.

Dá sa právne zabezpečiť predaj alebo kúpa nehnuteľnosti tak, aby nedošlo ku komplikáciám?

Až 99 percentám komplikácií sa dá predísť. Na druhej strane totiž platí, že aby sa nejaká transakcia uskutočnila, musí medzi jej účastníkmi existovať aspoň minimálna dôvera.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


4 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu