SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Donaha alebo stačí spodná bielizeň? Hranica medzi vyšetrením a obťažovaním je veľmi tenká

Lekárska komora doteraz riešila dve obvinenia lekárov zo sexuálneho obťažovania. Obe boli neopodstatnené.

(Zdroj: FOTOLIA)

Zatuchnutú kanceláriu zapĺňali hory kníh, cez ktoré kde-tu vykúkal hnedý nábytok a zašednutý koberec. Všade sa povaľovali haldy papierov. Na prvý pohľad sa zdalo, že ceduľka „neurológ“ je pred dverami omylom.

Skutočný obraz neurologickej ordinácie, do ktorej pred trinástimi rokmi prvý raz zavítala Kristína Šlesarová, ju zmiatol. Očakávala skôr sterilnú miestnosť s gumovou podlahou a vylešteným prostredím.

Na neurologické vyšetrenia chodím už desať rokov, ale dlhý pohľad do nohavičiek som zažila prvý raz.

Používateľka portálu lekar.sk

Neštandardné však neboli len priestory, ale aj metódy vyšetrenia.

K neurológovi prišla s podozrením na epilepsiu. Lekár jej v rámci vyšetrenia prikázal zobliecť si podprsenku a prechádzať sa polonahej po ambulancii.

„Potom mi nadvihol nohavičky a začal mať k tomu nepríjemné reči v súvislosti s mojím priateľom a naším sexuálnym životom. V tej chvíli som nevedela, čo sa deje a či to k tomu patrí,“ spomína Šlesarová. Lekár napokon diagnózu epilepsia potvrdil. Kristína však odvtedy nebojuje len s chorobou, ale aj so spomienkami na priebeh úvodných vyšetrení.

Prečítajte si tiež: Treba niečo vydržať. Ale niekedy netreba Čítajte 

Navyše zvláštne praktiky neurológa pokračovali. „Keď sa to dialo na každom vyšetrení, tak mi to pripadalo nevhodné a nepríjemné,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozlíšiť, či je konanie lekára bežným vyšetrením, alebo už sexuálnym obťažovaním, je podľa odborníkov veľmi ťažké. Nielenže je sexuálne obťažovanie na Slovensku stále tabu, a nie je ani definované ako trestný čin v zákone, hovoriť sa o ňom obávajú aj pacienti.

Slovenská lekárska komora sa „v minulosti zaoberala dvoma podnetmi na vyšetrenie lekára, ktoré malo mať sexuálny podtón,“ povedala pre SME riaditeľka komory Zuzana Pačesová. Oba podnety vraj boli vybavené ako neopodstatnené.

Prečítajte si tiež: Neurologička: Pri epilepsii by som určite dolu podprsenku nedávala Čítajte 

Stiahol mi nohavičky a mal nepríjemné reči

Podobné skúsenosti s vyšetrením u spomínaného lekára ako mala Šlesarová sa objavili aj v hodnoteniach na stránke lekar.sk.

"Stiahol mi nohavičky, pozeral mi tam dole asi minútu a popritom hmkal."

"Na neurologické vyšetrenia chodím už desať rokov, ale dlhý pohľad do nohavičiek som zažila prvý raz."

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu