SME

Reportérka Baková: Bez Busha by som nebola pred kamerou

Nohy sa mi podlomili až pred Bielym domom, vraví dlhoročná reportérka, ktorej prvou televíznou skúsenosťou bolo interview s prezidentom USA.

Žena, ktorá prináša spravodajstvo z vojnových zón, je v našich končinách úkaz. Oľga Baková sa pri konflikte na Ukrajine mnohokrát dostala s kameramanom do nebezpečných situácií, no keby mala dobré zabezpečenie, neváhala by ísť ani do Sýrie. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Roky prinášala správy a reportáže zo Spojených štátov, ale aj z vojnových zón či utečeneckých táborov. Dnes OĽGA BAKOVÁ moderuje vo verejnoprávnej televízii prvú čisto ženskú diskusnú reláciu. Hovorí, že témy, ktoré preberajú, sa týkajú všetkých a ženy, ktoré v nej sedia, by sa nestratili v žiadnej televíznej diskusii.

Moderujete prvú čisto ženskú diskusiu v televízii Silná zostava. Stretli ste sa s nenávistnými reakciami typu, že ide o „ženské kvákanie“?

Určite sa niečo také objavilo na internete, ale mám tak málo času, že týmto veciam nestíham venovať pozornosť. Možno si naša verejnosť musí ešte zvyknúť. Nejde o to, aby sme boli politicky korektní a nehovorili o tom, že ženy kvákajú, pretože sa to nepatrí povedať. Ide o to, aby si to relevantná časť spoločnosti nemyslela. Nechcem, aby ma niekto rešpektoval len preto, že som žena, ale preto, že má pocit, že niečo robím dobre. Verejnosť asi nie je zvyknutá na to, že päť žien diskutuje napríklad o lesoch. V takej diskusii vidíme najmä mužov – lesníkov, ekológov, prírodovedcov a zrazu tu máme päť žien, z toho je jedna novinárka zafixovaná zo zahraničnej politiky, druhá je herečka, ďalšia odborníčka lesníčka, ale žena. Ale prečo nie? Veď do lesov chodím aj ja a celá moja rodina a záleží mi na nich a tiež sa viem pýtať, lebo mám dostatok rešeršov, vedomostí a informácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však Silná zostava zameraná len na fakty?

V tejto relácii nejde len o to, aby sme vychrlili na ľudí všetky fakty, ale aj názory a pohľady na zamyslenie. Každý z nás má názor a nemusí byť nevyhnutne vedecký. Divák dostane pestrú koláž vedomostí, ale aj názorov, postrehov a možno návrhov, ako by sa problémy, ktoré sa nás týkajú, dali riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto vyberá témy a zloženie diskutujúcich?

Je to viac-menej kolektívne rozhodnutie, sme väčší tím. Zatiaľ bol výber šťastný. Nestretla som sa ešte s témou, ktorá by mi bola proti srsti.

Máte problém presvedčiť ženy, aby prišli diskutovať do televízie alebo vo vašej reportérskej kariére, aby šli ženy pred kameru?

Občas sa stane, že ženy sú plachejšie, skromnejšie. Majú príliš veľa pokory a posielajú za seba radšej kolegov. V prípade Silnej zostavy sa nám to však nestalo. Skôr sa na to tešia. Snažíme sa priviesť odborníčky, buď nové, alebo aj ženy, ktoré vystupujú, ale tu majú väčší priestor predstaviť samy seba a svoj názor, skúsenosti, vedomosti.

Je to pre vás ťažšie ako spravodajská práca? Ako ste sa vcítili do úlohy televíznej moderátorky?

Je to ťažšie v tom, že je to pre mňa nové a zároveň sa to snažím robiť popri práci v zahraničnej redakcii Slovenského rozhlasu. Je to pre mňa veľká výzva. V televíznom štúdiu človek musí dávať pozor na to, ako vyzerá, na gestá či pózy. Je to nesmierne ťažké, mám sa čo učiť. No keď prídem do televízneho štúdia, som presne tá istá Oľga Baková ako v rozhlasovom štúdiu alebo v teréne, len proste sedím viac upravená a diskutujem s piatimi ženami. Sú inteligentné a vzdelané a rada by som ich stretla v hocijakej inej diskusii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aké máte reakcie na reláciu vo svojom okolí?

Dúfam, že úprimné. Zaujímavé je, že každému sa páči niečo iné. Niekto povie: „Mne sa najviac páčila téma nenávisti na internete.“ Iný povie: „Ach, tá chudoba, bola to smutná, ťažká téma, ale super.“ Názorov je veľa a ja si z každého snažím niečo zobrať. Som na seba veľmi prísna – nikto ma nemôže skritizovať viac než sa skritizujem ja, keď sa spätne vidím.

Sama ste proti kvótam na ženy. Aké iné nástroje sú podľa vás efektívne, aby si mohli získať rešpekt alebo aby sa zvýšil počet žien, napríklad vo vedení firiem?

Podporujem rovnakú plácu za rovnakú prácu pre obe pohlavia, v opačnom prípade je to nefér. Sama som nikdy nemala problém sa presadiť. No som realistka a viem si predstaviť, že niekde diskriminácia funguje. Kvóty to však podľa mňa nevyriešia. Možno spoločnosť musí k tomu dospieť. Myslím si, že v Nórsku by to dnes fungovalo, aj keby kvóty zrušili, lebo tá spoločnosť je vyspelá. Postupne sa veci aj v našej spoločnosti menia. Stretávam ženy vo veľmi vysokých funkciách a robia skvelú prácu, či už manažérsku, alebo vo vede a výskume. Zišla by sa nám politička na spôsob Merkelovej? Samozrejme. No máme ju? Presnejšie – máme prostredie, ktoré by ocenilo takúto ženu a pomohlo jej dostať sa do vysokej pozície? Nemáme. A kvóty by nám v tom nepomohli.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Je raritou vidieť ženu prinášať novinky z vojnovej zóny, ako ste to robili vy počas ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Nemali ste obavy o svoju bezpečnosť?

Prirodzene, človek sa bojí, ale ako verejnoprávne médium by sme mali ísť potiaľ, pokiaľ máme sily a prostriedky. Či už ide o Krym, alebo Ukrajinu, alebo keď sme šli k sýrskej hranici zo strany Turecka do Gaziantepu. Na prvý pohľad to je len veľké moderné turecké mesto, ale i tam Islamský štát podrezal hrdlá zopár novinárom a niekoľkí boli unesení. Zatiaľ som však nebola niekde, kde ide denne o život, v Iraku, Afganistane či Sýrii, kde viacerí Slováci už boli alebo aj sú. Snažím sa pokorne odhadnúť, do akého rizika ísť. Ukrajina je náš sused a diali sa tam a, žiaľ, stále sa tam dejú veci. Nie je možné, aby sme tam ako verejnoprávne médium nešli. Áno, dostali sme sa do viacerých veľmi nepríjemných situácií, ale som rada, že som tam bola ja. Keby sme vyslali niekoho mladšieho, menej skúseného a zavolal by mi, že sa nevie dostať z ťažkej situácie, z Bratislavy mu neviem pomôcť. Je pre mňa jednoduchšie byť v tej situácii sama, ako sa báť o niekoho iného, niesť zaňho zodpovednosť a obávať sa, či vyviazne živý.

V akej situácii vám nebolo všetko jedno?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4YYJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu