SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Minister Žiga zo Smeru: Poznám veľa podnikateľov, aj takých, ktorých nazývate oligarchami

Je podnikateľ a jeho biznis rastie. Napriek tomu je v politike, vedie už druhý rezort. Minister pre hospodárstvo a podnikanie Peter Žiga.

Peter Žiga. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ján Kováč, Zuzana Petková / Trend

Ste členom skupiny V4 v Smere, čo je to za spolok?

Vznikol v roku 2014, sme v ňom štyria. Strana mala snem, ktorý sa skončil, išli sme si sadnúť – Peter Kažimír, Martin Glváč, Peter Pellegrini a ja – a odvtedy sa pravidelne stretávame. Nepredstavujeme v Smere nejakú platformu, sme ľudia, ktorí riešia spoločné témy. Občas sa k nám pridá aj niekto iný, bol už aj predseda strany či Robert Kaliňák alebo nedávno predseda NR SR Danko.

Čo vás spája?

Sú to niektoré spoločné pohľady, sme vekovo približne rovnakí a traja máme ekonomické vzdelanie. Bavíme sa o ekonomických veciach z hľadiska smerovania či prijímania zákonov. No ak to niekto definuje ako frakciu, ja to tak necítim. Je tiež zhoda okolností, že sme všetci štyria súčasťou úzkeho vedenia Smeru. Nič to neznamená. Nefungujeme tak, že my štyria tvrdíme muziku jedným smerom a zvyšok vedenia je proti nám.

Existencia V4 popiera doteraz základné delenie Smeru na východniarsku a bratislavskú vetvu, keďže ste z rôznych kútov Slovenska?

Ja som to tak nikdy necítil. Som Košičan, do Bratislavy som prišiel pred 20 rokmi, ale Slovensko je také malé, že ho vnímam ako celok. Som od začiatku v Smere a nemám pocit, že to delenie niekedy takto fungovalo. Skôr išlo o chiméru, že Smer sprevádza akési tajuplné rozdelenie v rámci Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vaša skupina V4 sa začala spomínať po kauze Bašternák, ktorá rozkývala pozíciu Roberta Kaliňáka – dovtedajšej dvojky v Smere. Má predstavovať ten nový prúd v Smere, o ktorom hovorí aj premiér?

Nie, stále vychádzate z nesprávneho predpokladu, že v Smere sú nejaké frakcie. Nie sú. Ja nemám pocit, že mám bližšie k niektorému z čelných predstaviteľov. Smer funguje ako doteraz a nie je to tak, že by sa R. Kaliňák ocitol niekde na okraji a je to škaredé káčatko, ktoré si nikto nevšíma.

P. Kažimír povedal, že prípad Bašternák bol nepekný príklad toho, ako sa kedysi podvádzalo na vratkách DPH. Čo si myslíte vy o tejto kauze?

Nemám dostatok informácií o tej kauze. Ladislava Bašternáka nepoznám ani neviem, či som ho niekedy stretol.

Takže nechodievali ste na dovolenky na Donovaly ako vaši kolegovia, ktorí sa odtiaľ poznajú s L. Bašternákom?

Nie. Asi pred siedmimi rokmi som tam bol raz na lyžovačke s deťmi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu