SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Zajtra, zajtra už určite. Ak si hovoríte túto vetu, niečo nie je v poriadku

Je možné mať všetko pod kontrolou? Nie je snaha neodkladať veci na neskôr, čiže neprokrastinovať, zbytočná a nereálna?

Práca neutečie. Ale letné slnko by mohlo. Preto si ho treba dosýtosti užiť. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jakub Ptačin dokonalo napĺňal predstavu úspešného mladého človeka. V dvadsiatich troch rokoch pravidelne prednášal na konferenciách, objavoval sa na titulných stránkach časopisov, bol doktorandom na vysokej škole.

Jeho video z TEDxBratislava si na youtube pozrelo viac ako 130-tisíc ľudí, časopis Forbes ho zaradil medzi 30 pod 30, neskôr sa stal laureátom ceny Via Bona, spoluzakladal iniciatívu Slovensko.Digital a dalo by sa pokračovať ďalej.

Lenže Jakub vyhorel.

Nádor v hlave

Začala ho bolieť hlava, rozostroval sa mu zrak, mal problémy sústrediť sa a spával rekordne veľa. Niekedy bol v posteli až šestnásť hodín v kuse a oči potreboval zavrieť aj cez deň.

„Počas práce som sa chodil vyspať na záchod. A keď som išiel domov na Oravu, musel som zaparkovať auto na odpočívadle a chvíľu si pospať, aj keď som v noci spal normálne dvanásť hodín,“ spomína.

Keď únava neprechádzala ani po dvoch mesiacoch, rozhodol sa diagnostikovať si chorobu sám. Do Googlu napísal, ako sa cíti a o pár sekúnd vedel, čo mu je. Nádor v hlave. Skončil som, povedal si.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Diagnóza neznela príjemne, navštívil radšej odborníkov. Výsledok ukázal, že bol omnoho horší lekár ako dizajnér. Po druhom vyšetrení sa z nádoru stalo vyhorenie a z plného programu prázdny kalendár.

Pracovné stretnutia a uzávierky nahradilo jediné slovo: Oddych. Neurologička mu odporučila zvoľniť na týždeň až dva a tlak z preťaženia by sa vraj mal stratiť. Mala pravdu.

Po desiatich rokoch intenzívnej práce v kreatívnom priemysle si doprial voľno. Odvtedy prikladá oddychu rovnakú dôležitosť ako práci.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu